E enjte, 23.09.2021, 06:02 AM (GMT+1)

Mendime

Marsela Lekli: Sa të rëndësishme janë pushimet?

E shtune, 19.06.2021, 07:37 PM


Sa të rëndësishme janë pushimet?

Nga Marsela Lekli, Psikologe

Mbas një viti të lodhshëm është e rëndësishme të shkëputemi relativisht disa ditë të mjaftueshme nga rutina e obligimeve tona të përditshmërise. Si vëndet malore ose bregdetare.

Pushimet kanë një rëndësi të madhe në mirqënien tonë psikologjike-mendore. Mbas pushimeve çdo kush ka një rritje të energjisë pozitive,si dhe një rritje të kënaqësisë së jetës.

Gjithashtu pushimet janë një mundësi për të ushqyer raportet në çift,familjare, raport prind -fëmi, si dhe shoqerore.

Përfitimet e pushimeve

-Pushimet reduktojnë stresin

-Rrisin kreativititetin

-Nxisin stabilitetin emocional

-Rrisin vetbesimin

-Përmirsojnë inteligjencen, humorin, mbrojnë shëndetin fizik forcojnë marrëdhëniet familjare, shoqerore si dhe më e rëndësishmja mardhënia prind-femije.

Mungesa e pushimeve, mund të na japë lodhje, çrregullime humori, shqetësime emocjonale dhe psikologjike, fizike.

Ç'do pushim i mundëshëm mund të ketë një sërë përfitimesh në shëndetin mendor, psikologjik, emocjonal.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora