E shtune, 25.09.2021, 06:38 PM (GMT+1)

Shtesë » Historia

Nikollë Lesi: Si i njoha Nanon dhe Berishën (Hyrje)

E hene, 01.12.2008, 03:51 PM


Nikollë Lesi

Nikollë Lesi

Si i njoha Nanon dhe Berishën

Hyrje

Ky libër është shkruar në periudhën 2004-2005. Inicues për nisjen e këtij libri u bë kryeministri Fatos Nano me sulmet e tija frenetike, pothuaj tre vjecare, duke kërkuar kokën time në “sininë e argjentë” të Xhoana Nanos . Fatosin e kisha takuar vetëm një herë në mortin e nënës së tij , vit kur ai ishte në burg. Nuk kisha patur asnjë njohje tjetër me atë, por në libër mundohem të sqaroj oshilacionet e tija ndër vite si njeri dhe si lider. Dikush , nga miqtë e mij gazetar, me tha se në këtë libër ti ke

Nano-Berisha
treguar edhe oshilacionet e tua. Mundet, të jetë e vertetë, pasi edhe unë jam pjesë e këtij realiteti tranzicioni postkomunist, megjithatë në libër kam thënë ato çka kam përjetuar, bazuar në një film “Zbukuroj , por nuk genjej”. Libri duhej të dilte nga mesi i këtij viti me titullin e paralajmëruar “ Si e njoha Fatos Nanon?”. Por për njëmijë e një arsye nuk arrita ta përfundoj për botim. Meqënëse u vonova atëhere vendosa t’i bashkoj në një libër, ndonëse paksa voluminoz, edhe Sali Berishën. Në një farë mënyre këta të dy janë si “vellëzërit siamezë”.

Nuk e di nëse kam arritur të nxjerr pjesën e padukshme për opinionin publik të dy lidereve që ndërtuan, shkatërruan dhe ribënë Shqipërinë në vitet 1990-2005.

Kush është Nikollë Lesi?

Nikolle Lesi ka lindur me date 06/08/1963 ne fshatin Spiten te Lezhes. Mbaroi shkollen fillore dhe tetevjecare ne kete fshat, dhe me pas gjimnazin "Hydajet Lezha" te qytetit te Lezhes. Vazhdoi Fakultetin e Shkencave te Natyres, dega Fizike ne Universitetin e Tiranes dhe e mbaroi ate ne vitin 1987. Punoi disa muaj si mesues fizike ne gjimnazin e Lezhes dhe ne shkollen e mesme te Zejmenit . Ne mars 1988 u hap gazeta lokale "Koha Jone", ku u punesua si gazetar e punoi deri ne vitin 1991 (janar). Ne janar 1991 gazetat lokale u mbyllen ne te gjithe Shqiperine, pasi nuk do te financoheshin me nga Shteti. Me date 11 maj 1991 vendosi te ribotonte gazeten lokale "Koha Jone", por tashme te pavarur e te financuar prej tij. Pikerisht data 11 Maj 1991 shenohet dita e pare e numrit te saj si e pavarur dhe kjo date eshte per shtypin shqiptar si date themelimi e shtypit te pavarur shqiptar. Menjehere bashkepunoi me nje numer gazetaresh te rinje, te cilet me vone u bene shtylla te gazetarise se lire shqiptare te viteve te para te demokracise. Vazhdoi punen per te bere nje gazete kombetare te pavarur, duke bere qe gazeta “Koha Jone” te jete asokohe gazeta kombetare indipendente qe kaloi edhe gazeten e Partise Demokratike , "Rilindjen Demokratike".

 

Gjate viteve 1995-1996 si filiale te gazetes "Koha Jone" u botuan edhe gazetat "Sport Ekspres" e revista "AKS". Ne maj-qershor te vitit 1997 Lesi nxori ne transmetim te paren radio private ne Shqiperi me emrin radio KOHA, dhe ne vitin 1998 Televizionin TV KOHA .

 

Ne qershor te vitit 1997 Lesi u zgjodh deputet ne Parlamentin e Shqiperise. Ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2001 e me pas te 2005 u zgjodh perseri deputet, ku vazhdon edhe sot ne mandatin e tij te trete parlamentar. Ne vitin 2002 u zgjodh kryetar i Partise Demokristiane te Shqiperise, post te cilin e mbajti deri ne qershor 2006 , kur dha doreheqjen duke iu dhuruar drejtimin e PDK z. Nard Ndoka. Ne vitet 2002- 2003 vendosi te shese krejtesisht paketen e aksioneve ne mediat radio dhe TV KOHA e ne gazeten "Sport Ekspres". Ne mars te vitit 2007 shiti dhe gazeten "Koha Jone".

 

Me 27 Nentor 2007, sebashku me mbi 500 anetare , themeloi Lidhjen Demokristiane te Shqiperise (LDK).

 

Nikolle Lesi eshte i martuar dhe ka dy djem.

Vizitoni: www.nikollelesi.org(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora