E diele, 19.09.2021, 08:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Shteti “përbashkët” me Covid-19

E diele, 07.03.2021, 08:12 PM


SHTETI “PËRBASHKËT”

SOT ME COVID -19

NGA KALOSH ҪELIKU

(Traditë familjare)

Miq, kur na vinin në Katund

Porta, e hapur krah më krah.

Edhe, kur iknin: Nana u jepte

I përcillte me kulaç Katundi:

Mollë. Dardha. Ftua Kopështi

Nuk përcillte miq: duarthatë.

Unë, e vazhdoj traditën e tyre

I pres miqtë në Shtëpi. Përcjell:

Dihet, sipas traditës shqiptare.

Vetëm, se: Jo, me kulaç shtëpie

Mollë. Dardha. Ftua Kopështi.

Po, me ndonjë libër. Prodhim

Shtëpie. Traditë, ende familjare...

(Bashkimi Trojeve Shqiptare

nuk bëhet me çifteli)

Trojet shqiptare, nuk bashkohen

Me çifteli. Këngë e valle. Varre.

“Shkaun”, duke e vrarë me çifteli

Fitore politike. Dasma. Ahengje.

Duke, shpallur dëshmorë. Hero

Fjalime patetike. Lule mbi varre.

Dje, ne e provuam edhe me luftë

Lirinë, e humbëm me politikë.

Na mbeti, edhe arma e fundit:

Lufta, me Penë. Rrugë, e gjatë.

Sot, dalin “trima”. Politikanë. Eufori

Që, Popullin Shqiptar e bashkojnë:

Me politikanë. Karrieristë Qeverie.

Qorra, turren me të katra. Barkazi:

Argatë politik, ende brez pas brezi

Pas posteve politike. Dhe, pasurisë.

Jo, o burra mejdani. Politikanë, Huti

Trojet Shqiptare, Sot:nuk bashkohen

Me parti politike Quku. Po, me Penë...

(Nëse mund ta kuptoj

Veten artistike)

Vështirë, e kam ta kuptoj Veten

Ditën e Sotshme, mes poezive:

Ato,Sot kërkojnë dhiare malore

E, Unë Poeti, rrugë mes fushave.

Po, e kam problem me poezitë

Ende, kërkojnë dhiare maleve.

E, Unë: Sot, rrugë mes fushave...

(Nuk ke të drejtë)

Nateditë, kërkon drejtësi. Dhe, Liri

Po, ajo nuk merret në rolin e argatit.

Lypës politik me vite te “Ura e Gurit”

Partizanë, partiak. “Hero”, në Shkup.

Liria, kërkon burra tjerë mejdani

Që, as Ditën. As Natën, si zë gjumi:

Ditën, i ke këmbëkryq: te Katundi.

Nuk ke të drejtë, Sot:ngresh zërin

“Kuqezi”, te Pragu të ka zënë gjumi...

(Ndryshe lexuesit i lexojnë

poezitë e Mia rebele)

Ehu! Ndryshe, lexuesit i lexojnë

Poezitë e mia, Vargjet rebele.

I lidhin, dhe i zgjidhin faqeve

Unë, i zgjidh. I shaloj librave.

Vargje, pa fre. Kërpesh livadheve

Gji, Sot: u japin Zanat e maleve.

I shajnë, në Facebook qeveritarët...

(Kur shkruaj budallaki

askush nuk zemrohet)

Kur, shkruaj budallaki. Marrëzira

Askushi, nuk zemërohet. Flakë:

Mikja, nuk m’i shanë Babë e Nanë

Duarve, u bien shuplakë. Gëzohen.

E, kur shkruaj mençuri. Zemërohen:

Publikisht, m’i shajnë: Babë e Nanë.

Imzot, kur shkruaj budallaki. Marrëzira

Krahët, m’i rrahin “burrat”: Të lumtë!

Por, jo: Sot, edhe Gratë e mia besnike.

Qofshin krenarë me ty, Babë e Nanë!...

(Për Vete kam arritur

mjaftë mevargje)

Nuk kam problem. Eca, livadheve

Ferrave. Rrugë, nuk prita me lule.

Kërroca pas porte. Dardha maleve

Dhiareve, shalova kalë me shalë.

Nuk kam problem për Vete. Sot:

Arrita mjaftë. E shalova Lapsin.

Vargun, fluka: shtatë sahat larg...

(Liria Sot është krenari

dhe ironi shqiptare)

Nga Babai, trashëgova Krenarinë

Luftën. Nana e Zajazit: Ironinë.

I bëra bashkë: Krenari. Dhe, Ironi.

Edhe, e përfitova: Sot, Unë: Lirinë.

Liria.Krenaria. Iironia. Nanës Time...

(Shteti “përbashkët”

me Covid -19)

Pakëgjë,Sot: Është, e shëndoshë. Jetë

Gjithëçka, është e sëmurë: këmbekrye.

Institucionet e Shtetit të”përbashkët”

Politikanë argati. Poetë. Libri artistik.

Popull universitar. “Artistë” partiak

E, shumë pak Artistë të Lirë. Gjeni.

Thesi grisur, mbushur me politikanë:

“Artistë” politik. Është, me Covid -19.

Shteti “përbashkët”, që i mbyllë Sot:

Shtëpitë Botuese të Librit. E, hapë:

Shtëpi Publike. Kazino me shumicë.

Shteti “përbashkët”, që lufton artistët”

Dhe, stimulon: pazarxhnjitë e librave:

Apak, me vlera artistike. Shtëpi Botuese

Profesionin e tyre: Tezgat e tollumbave.

Shteti “përbashkët” me politikanë

Dhe “Artistë”. Është, me Covid -19...

(Vështirë e gjen të Vërtetën

përfundon në Hijeshi)

Mëkot, ende: Përpiqesh me vargje

Libra. Gjesh, të Vërtetën. Lirinë.

Udhëkryqe. Dhiare. Shtigje plotë

Përrua. Lumë Mali. “Qafë-Thanë”.

Dardha Gorrice. Mrize Zana. Ende:

Hije. Dhenët:, ku, i mole me kusi.

Ogiçin, Sot: mjel herdheveme kusi...

Shkup. 28 shkurt, 2021(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora