E diele, 29.05.2022, 10:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Jam shqiptar!

E diele, 28.02.2021, 11:24 AM


Jam SHQIPTAR ! (shqip -english)

...vazhdon- Askush -emrin e kam Shqiptar!

-Dukesh nga larg, që je Shqiptar,

e ke të shkruar në rrudhat ne ballë.

Male të lartë ,mbuluar me pyje,

përrenje të thellë ,lumenj pa mbarim,

që derdhen në fusha me gjelbërim.

Bregdet që lagesh nga dy dete,

në mestdheut,ku bie shi dhe borë.

Je race e bardhë,puro Europian,

me sy të shkruar,të qeshur nga hallet,

burime uji,lot që derdhen faqeve ujvarë.

Kur flet ,bisedon me zë të lartë,

një gjuhe e bukur,me timbër të rallë,

nuk ngjason me sllav,as gek e as italian,

Më thuaj vetë,u bëra kureshtar, cfar je ?!

-Jam Albanian,qytetar ndërshtetesh ,

me gjuhën e Nënës, jam Shqiptar !

@ Florida, USA.

vazhdon-jeteshkrim-"ASKUSH" Jam-

...emrin e kam SHQIPTAR !

-E di mirë,se pas ca vitesh,

si të kalojnë dhe nja dy breza,

do harrohem,më s'do te jem,

mos u trembni,ksisoj gatuar jeta.

-E kam mësuar nga filozofi Niçe,

"nga içi vijmë ,ne iç do shkojmë"

e kam kënduar nga i madhi Ditero,

"kur s'do jem,në ndonjë libër a shkronjë,

në raft t'librave të mykura,kërkomë..."!

-Jeta ma tregoi,vdekja e gjyshërve ,

qyteza e vareve,ku treten trupat në dhe,

"Askush"nuk e dinte, as un vetë,

se do vinja e ikja si engjell ne jetë.

Do linja gjurmë, udheve për dije,

Korçë,Tiranë,Vishocicë-Devoll,

Durres marinar ,ne Pogradecin Lasgushian

ku s'do ngrija foletë,nomad a shtegetar,

perralle,do thone-na ish nje here nje shkollar.

Do kaperceja me ballon deta dhe oqeane,

do ndrroja si xhaketat,qytete dhe kontinentet,

Connectikat,Florida,tërë Amerikën kam bredhur ,

me makinë e me vapor,në Meksikë në Ekuator.

Pastaj..do te mbetesha epitaf në një gur,

i ngopur me brenga do merrja rruget në qiell,

askush në Botë,s'do më njohë,më nuk do jem,

ASKUSH s'me njeh -Shqiptar emrin do kem !

& Shkronjesi Modest. — in Clearwater, Florida.

I am Albanian !

You look from afar, that you are Albanian,

you have it written on the wrinkles on your forehead.

High mountains, covered with forests,

deep streams, endless rivers,

pouring into green fields.

The coast that is wet by two seas,

in the Mediterranean, where it rains and snows.

You are a white race, a European cigar,

with written eyes, smiling from sorrows,

water fountains, tears pouring down waterfall sites.

When he speaks, he speaks aloud,

a beautiful language, with a rare timbre,

does not resemble Slav, neither Gek nor Italian,

Tell me yourself, I became curious, what are you ?!

-I am Albanian, a citizen of countries,

in my mother tongue, I am Shqiptar !

@ Luan Kalana(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora