E hene, 24.01.2022, 01:51 PM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Çadra

E diele, 21.02.2021, 09:04 AM


Xhevahir Cirongu

ÇADRA

Sa  shumë shi që po bie

  këto ditë shkurti gri,

edhe vala e detit qante

sigurisht, një çadër të kishte çati.

I vesha këpucët si me ndrojtje,

dhe shallin me via hedhur pas qafe,

kjo ditë dimri me shi shkurti

ne bardhësi llohe bore na përshëndeti.

Sa çudi këto ditët e muajit shkurt,

me pandemi ogurzezë veshur mbi supe,

saqë edhe diellit ja mbylli syrin me re,

dhe me maska ecin rrugëve si me nge.

Ky shi i ftohtë i muajit shkurt

s’paska ndërmend që të pushojë,

saqë edhe shpirtin na i ftoj si akull

vetëm çadrat na lë mbi kokë  të lundrojnë.

Durrës, dt 11 shkurt 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora