E merkure, 30.11.2022, 04:59 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Spica me libër

E marte, 09.02.2021, 07:42 AM


Satirike

Spica me libër

Pas kaq vitesh

Spicës Metalike,

I buzëqeshi fati

N’vjersha satirike!

Po na del me libër

Si kurrë më parë,

Për ta mat veten

Sikur në pazar.. !

Për t’i shkallmuar

Me majën e mprehtë,

Ata që digjen

N’luftë për pushtet!

Si dhe të tjerët

Pastaj me radhë,

Që janë mësuar

Të rrinë nën dardhë!

Për ata që postet

I kanë me mandat,

Spica i nderon

Me kunjin e gjatë!

Ka dhe të tjera

Goditje me stil,

Për ata që shohin

Ëndrra në di’ll!

Spica Metalike

(Sevdail Hyseni)

(Karikatura marrë nga interneti e përpunuar)

(Kjo poezi e gjen frymëzimin te nisma për botimin e një libri satirik “Ëndrra në diell”, e cila ka gjetur përkrahje te diaspora jonë e dashur, së cilës i falënderohemi pa fund)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora