E premte, 17.09.2021, 10:23 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Burimi i jetes

E diele, 27.12.2020, 01:26 PM


Ese-mesazh   JETESORE

BURIMI I JETES-energjia pozitive,humanizem shpirteror .

"Sa më shumë të ushqehemi e të shpërndajmë energji pozitive,në kohë Pandemie, ndaj viruseve bashkudhetare,"vaksina"më e mirë .!"-L.K.

-E vërtetuar shkencerisht,tek Njeriu ekziston një force e brendshme,energji pozitive(sikunder edhe ajo negative),

jo vetem e mban gjalle,por eshte imiunitet mbrojtje jetegjatesi .

-Energjia pozitive ështe frymë e mbijetese,ndjesi,të menduari dhe të vepruari në jetë,me shpresë optimizem larg frikës e pesimizmit.

Energjia pozitive është e dyanshme,burim ushqimi nga mjedisi ku dëgjojme e jetojmë ,me gezimin e jetës.

Por ,e rëndesishme është clirimi shpërndarja  nga vetja sa më shumë energji pozitive,tek të tjeret,tek ambjenti ku na rrethon -buzeqeshje ,mirësi bamirësi, me ndjenjë ,me fjalë dhe me veprim.

Pra"energjia pozitive",ështe jetgjalleri ,mbojtëse dhe jetgjatësi.

@ Lumeka

-D U A...  "I Love You !"

..."Dashuroj Njerinë ,Gjënë e gjallë ,Gjithësinë." -L.K.

-D ua-Nënën e Babanë,Gruan,Fëmijët dhe Motrat e Vëllan,Miqësin.

-U-rata dhe bekime ,për gjithë Njerëzin.

-A-tdhedashuri për Brezin e ri dhe Shqipërin.

-DUA -Miqësi ,s' Dua armiqsi ,- Dua Paqe e vëllazri, pa kufi !

@ Lumeka.

Mesazh...Pandemi CV-19-maske dhe distance

Vaksinen po therrasim,me shpejt ta marim

-c’eshte kjo fantazme,kjo ogurzeze Pandemi,

covid-19 virusi,do mbahet mend ne histori,

qe pushtoi Token,ngujoi njerezit te “burgosur “,

na shndroi ne Robot me zemer te plagosur,

me dhimbje e hidherim per tepafajshmit viktima

i percollem pa fjale,na iken papare me lot ne sy,

kur lideret dhe bilionret nuk thane as ngushellim,

por gjithcka llogarisni “fronat”e milionat per fitim.

-Bote mizore,shpeto bijte tend, o zot na mbro,

le gjysherit e prinderit i kemi me “hallve ne goje”,

le te mbrojme femijet nga ky “bombardim”

me shprese ,maska e me distance po rime,

Vigjilje e Vigjence,po therrasim,Lutemi Zotit,

Vaksinen po therrasim,me shpejt ta marim,

Njerezimi sa me pare , pret shpetimmmm!!

@-Lumeka.

KALANA- Njeri,Mësonjës,Shkronjës modest..

...qytetar Albanian-American.

Kalana pas, më ka ndjekur ky emër,

edhe kur behej apeli,kur isha e nxënës ,

tëre jetën ne shkolla kur isha student,

në ushtri ,kur isha ne anje marinar,

mësues,profesor,pedagog-mësonjës,

thone qe emri eshte llagap,kapistall,

ai i eshte ngjitur trupit,personit pas,

edhe kur me thërsin ketu ne mërgim

Mr.(mister),z.(zoti) Kalana,me mirësi,

jam ai që kam qëne,pa tituj,Njeri,

edhe ne Facebook,ne profilin tim,

jo poet e shkrimtar,e në librat e mi,

Kalana pa lajka,thjeshtësi ,emri im.

@ Kalana,Luan, albanian-american.-Florida SHBA.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora