E hene, 18.10.2021, 09:36 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Dardania - vatra e Shqiperise

E marte, 15.12.2020, 08:33 PM


Ese-DARDANIA-vatra e Shqiperise

...portret historik

-Perendesha europiane e trojeve shqiptare ,

e pagezuar mijra e mijra vjet me pare,

emer i lashte,mbreteresha Pellazgji-Iliri,

mbete e gjalle,fitimtare ne luftrat per liri.

-Ta ndrruan emrin,Kosove me djallezi,

Nena te kendonte Shqip,e bukura "Dardani”,

princesha e tokave Arbnore,me flamurin kuq e zi

ne gadishullin Ilirik,shenjtorja Shqiperi-Albani.. !

-Ca idiote-sharlatane,”moderne”europiane,

na i mbajne iso kenges te vjeter-viçave,

nuk duan te njohin ,me e lashta ne histori ,

ti ke lindur e ritur,Nene ne shtepine tende,

E pavdekshmja europiane ,DARDANI !

@ Luan Kalana,SHBA.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora