E hene, 18.10.2021, 10:12 PM (GMT+1)

Kulturë

Rexhep Shahu: Nr. 28 i “Illz”

E diele, 13.12.2020, 12:28 PM


NR. 28, ILLZ - REVISTË LETRARE E TIRANËS

Hyri në shtyp nr. 28 i “Illz” - Revistë letrare e Tiranës, revista që perfshin ne 248 faqet e saj 73 autore nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali i zi, nga vendet e Ballkanit, Europa e Amerika me perkthimet e 10 perkthyesve te njohur. Me shume se ne numrat e tjere ne kete numer kane vend poetet nga vende te ndryshme ne raport me krijuesit burra.

Sponsor: Flamur Hoxha

Drejtor: Izet Duraku

Kryeredaktor: Rexhep Shahu

Botues: Klubi i Poezisë, Tiranë

Arti grafik: BoV Desing – Blendi Shahu

ISSN 2520-7571

P ë r m b a j t j a e nr. 28, “illz” - Revistë Letrare e Tiranës

Boris Pasternak - Si bisha …/ 3

F a q e t  e  R e d a k s i s ë

Roland Gjoza - Sa fiton shkrimtari ? / 11

R e t r o

Jeronim De Rada - Këngët e Milosaos… (Tri Këngë) / 15

S t u d i o

Harold Bloom - Nuk ka një të vërtetë, eshtë vetëm vetja jote - Intervistë e Harold Bloom me Jennie Rothenberg - Perktheu Granit Zela / 21

William Faulkner - Një fjalë për shkrimtarët e rinj - perktheu Granit Zela / 26

Robert Pinski - Mitet e studios - Perktheu Florans Ilia / 29

P e r s o n a l i t e t i

Botime të shkrimtares Mimoza Ahmeti / 34

Mimoza Ahmeti - Të dua, Adlia - Ich liebe dicht Adlia! / 35

Mimoza Ahmeti – fragmente nga libri Tregimet e civilizimit / 50

Mimoza Ahmeti - Vend për njerëz - (Homazh dashurie për Josefinë Hawelka) / 53

Mimoza Ahmeti - “Divorc” në Seegasse 21! / 57

I n m e m o r i a m

Salih Kabashi - me Adem Istrefin, nëpër natë e nëpër jetën e tij, nga Tirana në Gjurakovc - (Me rastin e vdekjes së shkrimtarit) / 65

Roland Gjoza - Fasli Halitin / 68

T ë  F t u a r

Luise Glück - Monolog në orën 9 të mëngjesit – Përktheu Natasha Lako / 75

Frederik Holderlin - Poezi e vjeshtës - Përktheu Natasha Lako / 75

Emili Dikinson - Me ty nuk do të mundja të jetoj, - Përktheu Natasha lako / 76

Fernando Pessoa – Autopsikografia – Përktheu Natasha L:ako / 77

Seint Xhon Perse - Poeme per te huajin 1942 – Përktheu Natasha Lako / 78

Alain Bosquet - Nesër pa mua… - Përktheu Luan Rama / 79

Wisława Szymborska - Fundi dhe fillimi - Përktheu Vlora Konushevci / 83

Tristan Cara - Nata gërvish në derë - Përktheu Ramadan Musliu / 85

Dimitra Kotula - Është drita që bie në dritë - Përktheu Ramadan Musliu / 89

Koen Stassijns – Tulipanët - Përktheu Albana Shala / 91

Gabriel Garsia Markes - Heminguei im – Përktheu Namik Dokle / 92

Rafael Alberti - Një fantazmë sillet mbi Europë - Shqipëroi Ramadan Musliu / 95

Lidija Dimkovska – Udhëtari – Përktheu Ramadan Musliu / 97

Adisa Bašić - Breaking News - Përktheu Ramadan Musliu / 100

Khalil Gibran – Aforizma - Shqipëroi: Luan Rama / 103

Aleksandar Qotriq – Aforizma - Shqipëroi: Mustafa V. Spahiu

Ana Blandiana - Borë me armiqësi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 108

Erich Fried – Fluska sapuni - Shqipëroi Ramadan Musliu / 111

Ayten Mutlu – Papritur - Shqipëroi Ramadan Musliu / 112

Tadeusz Różewicz – Vajtim - Shqipëroi Ramadan Musliu / 115

T ë  Z g j e d h u r

Balil Gjini - Nënë / 119

Agron Tufa – Basti / 121

Sabit Rustemi - Ali Podrimja eshtë fajtor / 123

Donika Dabishevci - E para ishte kanga / 125

Zija Çela - Udhëtim me rrotullim / 128

Sofia Doko Arapaj - Def i lehtë binte në gjoksin tim / 130

Alisa Velaj - Një arie e pakënduar / 133

Teuta Sadiku - Përralla pa fund / 137

Albina J. Gjergji - Kjaj, kjaj, kjaj / 139

Suzana Zisi - Nuse vjeshte... / 143

Ervin Hatibi - Toleranca në pyll / 147

Ledia Dushi – Nata del prej avujsh t’përroit / 149

Viron Kona - Dolli për babanë e Çu En Lait / 151

Ardita Jatru - Bri meje marshon pikëllimi / 154

Manjola Brahaj - N’kryqin e syve tu / 158

Mirela Papuçiu - Ka kohë që gdhihet natë / 160

Lindita Ahmeti - Retë veshur në të përhimë / 162

Natasha Lako - Nobelizmi dhe antinobelizmi poetik / 165

Nurie Emrullai - Nëse dhe lutjet i mund harresa / 169

Faruk Myrtaj - Nëse s’je Juda… / 172

Elida Rusta - Na duhena bukur / 177

Fatmir Sulejmani – Shpirtrobi / 181

Ilire Zajmi - Rregullat e lojës / 183

Ilir Kadia - Nga vjen kjo erë e qelbur? / 185

Edmond Shallvari – Tjetërvetja / 187

Fadil Halimi - Ëndrrat e ndaluara / 191

Gentiana Kone - Kujtime rrokullisëse / 194

P e r s o n a l i t e t

Veprat e shkrimtarit Murat Isaku / 198

Murat Isaku - Fragmente nga veprat / 199

Murat Isaku - Kisha vdekur ditën e enjte / 201

P l u s

Teuta Dhima - Parfum valësh / 211

Eltona Lakuriqi - Promemoria E Fishtës… / 212

Ukshin Morina - Tabllo e ikjeve të mia / 213

Natasha Çera Duriçi - Hala shiu mungon / 214

Zhaklinë Saliasi - Brigjeve të zemrës / 215

Ersid Karaj - Për diku larg do të nisem / 216

Teuta Anif Muji - Mbretëresha ime / 217

N ë  t a k i m  m e  s h k r i m i n

Bruno Shultz - Mitologjizimi i realitetit - Përktheu Agron Tufa / 221

John Updike - Rëndësia e shkrimësisë - Përktheu Granit Zela / 223

Agron Tufa - Një Poezi e Pasternakut/ 226

Margaret Atwood - Distopia e harruar që frymëzoi George Orwell-in dhe mua - Përktheu Granit Zela / 228

Shaban Sinani - Punove Vërtet Si Mjeshtër! - Libri Fundi i Fillimit dhe Fillimi i Fundit i Dhimitër Anagnostit / 232

Fatmir Minguli - Koncepti i pёrsosmёrisё nё poezinё e Rexhep Shahut - (Meditim kritik mbi vёllimin poetik “Dita E Gjashtё” tё Rexhep Shahut, Klubi i Poezisё, Tiranё, 2020) / 235

Anton Nikë Berisha – Rreth librit “Ibrahim Rugova, Vigani i brishtë i Kosovës” i Autorëve francezë Jean Yves Carlen, Stève Duchêne Dhe Joël Erhart / 238

Salajdin Salihu - Harta shpirtërore e Murat Isakut / 243

---------------

e-mail: revistaillz@yahoo.com ose klubipoezis@yahoo.com

B O R D I:

Ak. Floresha Dado; ak. prof. dr. Francesko Altimari; ak. prof. dr. Matteo Mandala’; ak. Mehmet Kraja; ak. Shaban Sinani; ak. Vasil S. Tole; prof. as. dr. Elindë Dibra (Ramadani); prof. Eqrem Kryeziu; prof. dr. Fatmir Sulejmani; prof. Dr. Gëzim Aliu; prof. dr. Gëzim Rredhi, prof. dr. Xhavit Beqiri; dr. Ermira Ymeraj; dr. Nezir Bata; dr. Luçiano Boçi; dr. Salajdin Saliu; Agron Tufa; Anton Gojcaj; Ben Andoni; Beti Njuma; Dinos Koubatis; Fahri Musliu; Flutura Açka; Granit Zela; Iskra Geshovska; Lazer Stani; Luan Rama; Luljeta Lleshanaku; Skënder Zogaj; Vahid Hyzoti; Xhevdet Bajra; Zija Çela.

--------------

illz - Revistë letrare e Tiranës e gjeni ne cdo kohe dhe gjithe numrat e saj ne Librari Art's

prane ish stacionit te trenit ne Tirane, ne Prishtine ne librari Artini dhe ne eBoook ne gjithe boten ne dy librarite me te medha dixhitale:

Smashwords: http://ow.ly/Mb3e50CuSRV

Amazon: http://ow.ly/b2t550CuSRY

Rexhep Shahu, Botues i revistës, Kryeredaktor(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora