E merkure, 27.01.2021, 05:12 PM (GMT)

Kulturë

Xhemal Ahmeti: Për gjuhë e flamur - Gëzuar!

E shtune, 28.11.2020, 08:02 PM


PËR GJUHË E FLAMUR: GËZUAR!

Nga Xhemal Ahmeti

Unë për fatin tim të mirë i përkoj njërës nga gjeneratat që u dënuam, burgosëm për gjuhë, flamur dhe për të drejtën e të qenurit shqiptar. Sot pas dekadave e pyes veten: e bëmë nga dashuria ndaj vlerave tona apo nga urrejtja ndaj tjerëve. E para do të jetë ngase frikoheshim mos i humbim dhe i mbronim nga ata që donin t'i zhdukin. Unë i lutem natyrës që edhe 7 herë po të inkarnohesha si ujk, mace, shqipe, njeri apo çfardolloj specie tjetër, të ma jepte përherë të njejtën mundësi: të humbja veten botës apo nëntokës duke mbrojtur gjuhën e nënës sime, flamurin që na e kanë ruajtur që nga Gjergj Kastrioti dhe kulturën e bukur tê të parëve të mi.

Amanetin më fisnik e kemi gjuhën shqipe dhe flamurin e bukur kuq e zi!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora