E marte, 28.06.2022, 01:17 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Agron Tufa: Kakademikët - ''Në anën e duhur të historisë''

E enjte, 12.11.2020, 08:58 PM


JO PO FLASIN KËTA PËR "ANËN E DUHUR TË HISTORISË"...

Nga Agron Tufa

Kakademikët si Xhufi-Milo-Qosja, gjithë enveristët, marksisto-stalinistët, maocedunistët e titistët shqiptarë të Shqipëri-Kosovës, të qendrës e periferisë nga Kuçi në Ferizaj, le ta mbajnë si nuskë këto faqe, sa herë duan të këndellen në mastrubim patriotik e kombëtar me Enverin.

Sa për kakademikët që shtrojnë domosdonë e rivlerësimit të figurës së Enverit, ju propozojmë, që rivlerësimin e tij t'ia nisim pikërisht nga kjo letër përgjëruese, që të bashkohen, pa pushtim, me Jugosllavinë. Mirëpo ke parë ti, që ky Tito nuk ia begenisi as vetëofrimin!? Jalla pse? A thua Tito ka qenë më patriot proshqiptar se Enveri?

Këso kohe duhet ta ketë ngritë rapsodi popullor këngën me çifteli:

Enveri, Koçi kanë pa andërr,

Shqipnin' nuse, Titon dhandërr,

Me e shtrue i rrugë t'gjanë -

Beligrad deri m'Tiranë...

Çoç deshën të sosin të tillë me Kosovën dhe bastardët e tyre të sotëm politikë - Sasha, Edi e Shimi. Po nënk u heci. U prishi punë Trampi, gjet belanë...(Vota: 5 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kastriot Dervishi: Shoku Enver Hoxha ka porositur Agron Tufa: Sërish për kriminelin sadist Lek Imeraj (Ymeri) Agron Tufa: Spartak Braho jepte dënime dhe kundër ligjeve të kohës Agron Tufa: Nasho Jorgaqi nga spiuni ''Dragoi'' në agjent rekrutues e ndërlidhës! Agron Tufa: Nasho Jorgaqi - Spiuni i Sigurimit të Shtetit me pseudonimin ''Dragoi'' Agron Tufa: Shkëlqimi verbues i ''cigares'' dhe qefini i tymit të tij Kastriot Dervishi: Vrasja e të rinjve korçarë dhe kolonjarë në kufi më 23 gusht 1990 Agron Tufa: Listë e shkurtër e ish sigurimit enverist, sot shefa të lartë institucionesh 1965/Sigurimi: “Martin Camajn e duan amerikanët, ta përbaltim sikur është bashkëpunëtor i Sigurimit” Kastriot Dervishi: Sigurimi as nuk e dinte ku jetonte Martin Camaj Agron Tufa: Mbi thelbin pisanjos e gjëmëzi të ish oficerit të Sigurimit, shokut Xhavit Shala Pislliqe albineske! Agron Tufa: Xhavitët që e zhbëjnë Vetingun e Policisë së shtetit Muhamed Sytari na tregon se eshte nje nder gjallesat me te liga ne mbare boten Shqiptare Agron Tufa: Zanafilla e karrierës së keqbërësit politik, shokut Xhavit Shala Agron Tufa: Portrete kriminelësh e kopukësh të pandëshkuar Organizata e Gruas "Shpresë & Paqe": Notë Proteste Halil Matoshi i Bashkimit Islamik kunder Bashkimit Kombetar Agron Tufa: Një listë e shkurtër e xhelatëve të diktaturës komuniste Agron Tufa: Hetime e dënime të reja politike të kreut të SPAK, Arben Kraja, ish hetues i daktaturës komuniste

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora