E hene, 27.09.2021, 01:26 AM (GMT+1)

Fatmir Minguli: Vështirësia e një analize libri

Tashmë libri i Dr. Domenika Gjekmarkaj (Kapllaj) ndodhet në duart e qindra lexuesve që njëkohësisht janë miq të familjes Lushaj.Libër i shkruar me penën e shpirtit, libër i shkruar nga një mjeke, libër i shkruar nga një grua! I gjithë libri, i shkruar për gruan fisnike Sabrie Lushaj, bashkëshorten e z. Zeqir Lushaj...

Fatbardha Demi: Emri i qytetit nga e ka origjinën miti i Adamit

Gjeja më e rëndësishme e shkencës është se nuk ka rëndësi se me sa shkencëtarë nuk ke mendim të njejtë. Në fundtëfundit fiton idea e drejtë. Shkenca nuk është demokratike, nuk ka të bejë me mendimin e përbashkët dhe as me popullaritetin. Galileu kishte të drejtë edhe pse idetë e tij nuk ishin popullore...

Blerim Latifi: Diskursi i Vuçiqit është i njëjtë me atë të Millosheviqit

Nëse i lexojmë me vëmendje deklaratat e Vuçiqit mbi zhvillimet e fundit në veri, atëherë e shohim se diskursi i tij në thelb është i njëjtë me atë të Millosheviqit. Gjithë kohë flet për "pafajësinë e popullit serb", për "vuajtjet dhe viktimizimin e tij nga të tjerët". Krejt si Millosheviqi, i cili e nisi përgjakjen...

Albert Vataj: Vasillaq Vangjeli, mjeku që zgjodhi të bëhej aktor komik

Pas një bashkëjetese dhe lufte të gjatë me diabetin, më 26 shtator 2011, ende pa mbushur 64 vjeç u nda nga jeta, Vasillaq Vangjeli. Ai dha një kontribut të çmuar në artin shqiptar, duke gdhendur një emër me vlera në panteonin e skenës së humorit.Tradita e skenës komike është padyshim një nga thesaret e kulturës...

Kalosh Çeliku: Çuku

“Abazi” nuk ka problem me “vëllezërit” e Njerkës, por me bërllokun shqiptar pas Shtëpie, që vite me radhë i ngatërrohet nëpër këmbë dhe  i është ulur këmbëkryq te Pragu i Derës Madhe. Vit për vit u shkruajnë letra “dashurie” BE, NATO -s dhe ambasadave ndërkombëtare. Edhe, kush: “intelektualë” dhe...

Hoxha shqiptar i quan gratë “me të meta në të menduar''

Një hoxhë shqiptar në Shkup, ka bërë disa deklarata skandaloze, që e kanë shndërruar menjëherë në “meme” në rrjetet sociale.Në një nga ligjëratat e veta, hoxha shfaq pikëpamje denigruese dhe diskriminuese ndaj grave, duke i quajtur...

Valon Jashari: Serbia me tanke të viteve të 80-ta nuk mund më të tregojë leksione

Situata e krijuar në pjesën veriore të Kosovës gjithsesi është një shqetësim edhe për banorët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës dhe si rrjedhojë kjo gjendje po reflekton edhe në këtë pjesë. Vendimi i qeverisë së Kosovës është i qëlluar për të vënë masat e reciprocitetit dhe në asnjë mënyrë nuk bën që të tërhiqet...

Fahriu Dahri: Përballja me katastrofat botërore

Përpara dy katastrovave reale që ndodhet Planeti dhe Njerëzimi, që me të drejtë trajtohet edhe në shkrimin e Z. Brown, botuar me datë 22/09/2021, në revistën: Fjala e Lirë", me titull:"Bota ka nevojë për një multilateralizëm të ri", kërkohet preokupim tepër serioz i "kopetentëve" botëror dhe gjetje zgjidhjeje...

Tahir Bezhani: Xhimi, djaloshi i talentuar që të impresionon

Quhet Haxhi Mehmet Hasanaj, e thërrasin Xhimi, nxënës i kl. VIII në shkollën “Edit Durhami” në Tiranë. Ka lindur në Prishtinë në vitin 2008. Pas lindjes, prindërit u transferuan në Tiranë. Babai inxhinier, nëna ekonomiste. Si prindër me edukatë e të arsimuar, kanë bërë të pamundurën që...

Albert Zholi: Reshat Arbana - Si u njoha me veprat e Gjergj Fishtës

Siç e ka përmendur më lart, babai dhe xhaxhai kishin një dyqan zarzavatesh.  Atëherë nuk kishte qese plastike. Me fletët e librave që sillnin njerëzit, me pak brumë që bëhej nga përzierja e ujit me miell gruri sajoheshin qese për të mbajtur frutat e perimet. Një ditë i tërheqin vëmendjen disa libra të shtypur e të lidhur bukur. Në kopertinën e tyre lexon një emër Gjergj Fishta...

Shefqet Dibrani: Pozita dhe fati i gruas në veprat e Nazmi Rrahmanit

Lulzana Aliti, ka bërë një studim të veçantë, interesant dhe mjaftë të kompletuar për romanet e Nazmi Rrahmanit. Objekt studimi i tezës së masterit ka qenë “Pozita dhe fati i gruas në veprat e Nazmi Rrahmanit.” Tema është kundruar nga ky prizëm gjithëpërfshirës, por thelbi i qasjes së saj është koncentruar...

Remzi Limani: Zërat që pikojnë këndshëm

Pak fjalë për poezinë e Syhejl Havollit - Poeti në fjalë, mirret ngrykas por, edhe kacafytet me momentet nëpër të cilat përbirohet njeriu, për të kapërcyer mbi ngritjet e barrikadave të jetës, me të cilat takohemi të gjithë ne. Mbi këtë aksiomë, poeti nxerrë thirrmat e njerzillëkut, për ta kuptuar edhe të...

Kadri Tarelli: 'Misionar i dijes'

E njoh prej kohësh Fiqiri Resulin, mësuesin e vjetër të matematikës, që kur unë mësues në shkollën e mesme në Katund Ri, e cila sot mban emrin “Jusuf Hoti”, ndërsa Fiqo (kështu e thërrasim shkurt), mësues i matematikës dhe fizikës në Shkollën e Mesme, (gjimnaz), “16 Shtatori”, Shijak. Shpesh takoheshim ...

Dedë Preqi: Serbia dhe Vuçiçi po i keqpërdorin serbët e Kosovës

Sikur është çuar peshë Serbia, e cila po të kuptohet drejtë, sikur nuk lë përshtypje pozitive me asnjë vend dhe shtet fqinjë, duke gjetur konflikte edhe me Malin e Zi, poashtu me Kroacinë, ndërsa me Kosovën, nuk do ngopet kurrë, duke shkakëtuar situata të pa lakmueshme dhe kërcënuese, por sikur thotë populli...

Fritz Radovani: Ai nuk thehej!

Në Muzeun Shtetnor të Vjenës, në një vitrinë të sektorit historik, asht e vendosun një Përkrenare dhe një Shpatë disa shekullore. Asnjëna nuk flasin!... Vizitorët kalojnë andej pari, edhe ata pa e folë një fjalë... Prej vitit 1468 Përkrenaria dhe Shpata kanë ra në “Paqën e Përjetëshme”...

Pierre-Pandeli Simsia: 'Prodhimet e kopështit tim'

Miku im F, me të cilin takohemi shpesh, atë ditë në një nga kafenetë pranë zonës ku banojmë, me kupën e kafesë përpara, duke shijuar jo vetëm shijen, por edhe aromën e këndshme të kafesë në shitoren Starbuck, me seriozitet në fytyrë, midis asaj bisede të këndshme që po bënim, më thotë...

Vlash Droboniku: Mall, dashuri, largësi

Berat!A thua jemi larg i dashur qytet?A thua s'do shihemi më Berati im?A mendon se çdo ditë të pres e më pret...?Oh, ç'pyetje retorike më vjen ndër mend tani! Çdo ditë të mendoj plot mall dhe dashuri,Të mendoj shpesh plot ndjenjë dhe nostalgji.Të pikturoj i madhërishmi qyteti imTë pikturoj në largësi të...

Përparim Hysi: Ku ishit ju Adamë?!

Kam një pyetje që nuk më lë të qetë,Kam një pyetje që kërkon përgjigje:-Të gjithë ju, ADAMË, ku qetë,Kur në SHQIPËRI u bënë krime? Ku qetë kur TRIFON XHAGJIKËN vranë me plumbaVetëm e vetëm se"Atdhenë e pa lakuriq"  *JU veshët me dyllë, nga goja:vuva!E bëtë sehir kur e vunë në kryq!!!...

Sevdail Hyseni: Reciprociteti

Na shkoi kjo jetëMe reciprocitet…E nuk mblodhëmAsnjëherë mend! Si t’bëhemi unik,Të përçarë mes veti?Pa harruar vesetQë s’i lanë as deti! Me ne s’ka hajgareE them ashiqare:- Jemi veç dynjasëPër disa tipare…

Eshref Ymeri: Kulla e servilizmit të Pëllumb Kullës

Në faqen e Portalit “Fjala e Lirë” të ditës së sotme, lexova esenë e Pëllumb Kullës, me titull “Peshkim në arkivin e publicistit”. Sapo e mbarova së lexuari, në rubrikën “Komente” të këtij Portali përcolla menjëherë reagimin tim në vijim:“Më avash, ore Pëllumb Kulla, me gjithë atë artileri të rëndë kundër Berishës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora