E hene, 06.12.2021, 05:05 AM (GMT)

Mendime

Xhemal Ahmeti: Terrorizmi e ka bazën tek religjionet

E enjte, 29.10.2020, 07:03 PM


TERRORIZMI KA BAZËN TEK RELIGJIONET

Nga Xhemal Ahmeti

Me eufemizma nuk zgjidhen problemet: pse nuk pret sot askush koka në emër të Kantit, Volterit, madje as Nietzsches e Shopenhauerit, as Platonit e Arsitotelit, as iluminizmit, as nihilizmit e ekzistencializmit - marksizmit po se ishte religjion ouleanik i llojit të vetë? Leni infantilizmat ky paqësor ai hyjnor, ai dje ekstremist ky sot ekstremist. Deri para depërtimit të iluminizmit sundonin fetë. Atje ku edhe sot sundojnë shihni çka ndodhë. Së paku në shekullin 21 mos na xhigavni me relativizma idiotësh. Nëse frikoheni mos flsini hiç. Pa u thënë njerëzve të vërtetën ata as në shekulli 30 nuk e shohin dritën dhe të kuptojnë se në ç'ferri gjenden.  A e dini se terrorizmi si formë veprimi dhe dukuri historike zanafillën e ka tek celotët sikarinë (hebrenjtë), tugët ("hindu") dhe assasinët (islamik)? Edhe oportunizmi e ka një kufi. Mos gënjeni njerëzit të jenë engjuj kur janë në gjendje të çojnë edhe veten në ajër (martirizimi është poashtu religjioz). Botë rrenavecësh. Atyre duhet sqaruar se pse mund ta kultivojnë besimin por le të mos i fusin hundët në politikë se sa lejohen aty e vrasin kë e gjejnë përpara. U bëni keq kështu. I paradënoni me mjerrim dhe vetëkriminalizim.Le të falen xhamive e shtëpive deri sa tu plas kurrizi po deshën, por larg politikës dhe sferave publike.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora