E hene, 26.09.2022, 02:43 PM (GMT+1)

Mendime

Kastriot Dervishi: Kuvendi ndalon studimin e krimeve të Miladin Popoviçit dhe Dushan Mugoshës

E enjte, 22.10.2020, 07:07 PM


Kuvendi ndalon studimin e krimeve të Miladin Popoviçit dhe Dushan Mugoshës

Nga Kastriot Dervishi

Tani, Kuvendi i Shqipërisë sapo mbylli diskutimet dhe në vijim do të votojë t’i ndalojë Institutit të Studimit të Krimeve dhe Pasoja dhe Komunizmit, studimin e periudhës së luftës civile, pra kohës kur jugosllavët Miladin Popoviç dhe Dushan Mugosha drejtonin masakrat mbi popullsinë shqiptare jokomuniste. Imagjino tani sa të dashuruar janë me krimet e shokëve Miladin e Dushan, udhëheqësit dhe drejtuesit e asaj që këta e quajnë “luftë nacionalçlirimtare”. Është interesante të dëgjosh disa deputetë, dukshëm të indoktrinuar me enverizëm, injorantë klasikë në fushën e historisë apo pasardhës kriminelësh, teksa flasin me të njëjtën gjuhë si ajo e dëgjuar rëndom në regjimin komunist me parulla të llojit “u thanë kënetat”, “u ndërtuan fabrika”, etj. “Historia është shkruar me tytën e pushkës”-deklaroi një deputet për historinë e viteve 1943-1944, duke kujtuar se me këtë slogan do mund të ndalojë hedhjen dritë mbi krimet e ndodhura në atë kohë. Por në fakt, po të jetë kështu edhe ajo pas vitit 1944 është shkruar me grykën e pushkës. Përllogariten që gjatë viteve 1943-1944, janë vrarë, masakruar, djegur, vjedhur, etj, rreth 2 mijë shqiptarë.

Ndërkohë sipas nenit 7 të ligjit nr.7719, datë 8.6.1993, “Për ndryshime në ligjin nr.7514 datë 30.9.1991 “për pafajësinë, amnistinë dhe rehabilitimin e ish të dënuarve politikë”, njihet “vrasja në përpjekje me forcat komuniste pas datës 1.8.1943”.

Pra, do kemi dy ligje në fuqi. Njëri që i njeh krimet e komunistëve të viteve 1943-1944 dhe ky i sotmi që nuk do të lejojë studimin e këtyre krimeve nga ISKK. Pra për qëllime statusi të përndjekuri, vrasja njihet, ndërsa për studim nuk lejohet.

Po vërtet kujtoni se nuk do t’i nxjerrim zinë këtyre krimeve? Informacionin e kemi në dorë prej vitesh. Vazhdoni bëni ligje për të kënaqur persekutorët e komunizmit që hiqen si “veteranë”, se për t’ia dalë keni. Mos hiqni dorë nga shokët Miladin e Dushan, sepse janë pjesë e identitetit tuaj. Keni ngelur vetëm pa iu vënë monumente këtyre të dyve, se nuk u keni lënë gjë pa i respektuar.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora