E enjte, 06.10.2022, 07:12 PM (GMT+1)

Kulturë

Rrahman Hyseni: Maida Salihu - Gëzimet tona

E diele, 11.10.2020, 10:45 AM


Me një promovim të veçantë në sallën e kuvendit komunal të Preshevës u promovua libri me titull: “Gëzimet tona”,nga autorja Maida Salihu

Shkruan: Rrahman Hyseni

Sot jemi mbledhur në gëzim për familjen, mësuesen,shoqet dhe shokët që na dhuroi Maida Salihu me këtë përmbledhje të poezive.

Maida Salihu është e lindur më 29.07.2010 në fshatin Shoshajë e Poshtme, komuna e Preshevës. Tashmë vijon mësimet në klasën e katërt në shkollën fillore “Ibrahim Kelmendi” në Preshevë dhe është nxënëse e shkëlqyeshme.

Propozimin e profesorit të gjuhës dhe letërsisë shqipe Sadat Agushi, i cili m'i përcolli poezit e Maidës, i lexova dhe nuk mendova dy herë nga dashuria që kam për rininë dhe në veçanti kur shfaqen me talentin e tyre.

Përmbledhja me poezi “Gëzimet tona” është libri i saj i parë.

Ajo tregoi guximin, arsyeton suksesin e shkëlqyeshëm në shkollë, krenari për familjen, mësuesen në rend të parë.

Poezitë që tani janë para nesh, si: Kush tjetër, Mund të jetë, Veç ti nënë, autorja përshkruan qenien më sublime në botë me emrin nënë, ndërkaq me poezinë

Babai është mësimi, Ne jemi e ardhmja e tij… përsiat fjalët, herë i bëhen jetë e herë e ardhmja

Në poezinë me temën

Për ty mësuese,më pëlqen të shkruaj

vargje të bukura

mësuesit janë figura kryesore.

Ndërkaq, në pamundësi për të ndryshuar diçka nga jeta reale poeti/ja zihet me vargun e tij/saj siç është poezia në këtë libër

Ndriço vendin tonë!

Për të drejtat e njeriut.

Vetëm dhjetëvjeçare ajo në poezitë e saj përfshin përditshmërinë, familjen shkollën mësuesen, shoqet qytetin dhe gjithçka nga jeta.

Kjo do thotë se përkushtimi i saj qysh në ktë moshë tregon se ka rrugëtim të mirë, por pa dyshim i gjatë dhe jo i lehtë dhe ne i dëshirojmë vetëm të mira…(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora