E diele, 05.02.2023, 01:10 AM (GMT)

Kulturë

Fatmire Duraku: Mos ec zbathur kurrë

E hene, 05.10.2020, 07:13 PM


Fatmire Duraku

Mos ec zbathur kurrë

Bija ime, mos ec kurrë zbathur

Mund të lëndohesh në ndonjë gjemb

Ajo të shkakton dhembje.

Mos shkel ku më parë është ndezur zjarri

gacat do të ketë mbuluar hiri,

Digjesh.

Në ujit të fryrë

mos noto asnjëherë

Mund të humbësh ekuilibrin

E të mos dalësh kurrë më në breg

Detyrat  bëj vet

Mund ndokush të të shpjegoj gabim

Studio, zgjidhjen gjeje vet,

vetëm për t`i marrë erë

mos e këput kurrë lulen  nga kopshti

lexo çdo libër që të bie në dorë

libri ka ngjarje, ka rrugë,  ka përvojë

nuk ka libër të keq!

lexo sa herë të ulësh të pish kafen e mëngjesit

këtë e bëjë dhe unë

lexo, lexo, lexo...

aty do të gjesh çelësin e çdo derë të mbyllur

të mençurit shkruajnë e nuk mbajnë mend

bija ime

mos ec zbathur kurrë

Tiranë  4 tetor 2020(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora