E merkure, 01.02.2023, 05:59 AM (GMT)

Kulturë

Kadri Tarelli: Vegim!

E diele, 04.10.2020, 08:15 AM


ERË VJESHTE

-Ç’ke kështu moj er’ e vjeshtës?

Nga ke dalë, pse je nxehur?

-Që pa gdhirë, shëtis vreshtës,

Dashuria më mban dehur.

Tundesh shkundesh, ledhatohesh,

Përmbi valë, si frymë jete.

Po të pres kur ti të zgjohesh

Dhe puthjet t’i kem për vete.

Gjeth i zverdhur dimrin ndjell,

Ftohtë, shi, rënkon mërzia.

Vjeshta vitet i përcjell,

Ngroht’ i mban veç dashuria.

Kadri Tarelli

Durrës. Vjeshta e parë. 2020.


VEGIM!

Mbi pasqyrë të burimit,

Si vegim u shfaqe ti…!

Vura buzët që të puth,

një dashuri!

Ti më humbe nëpër ujë,

Si magji!

Etur mbeti buza lagur,

Sa çudi!

Pse më ike kaq pa pritur?

Nuk e di!

Ti do vish përsëri!

Këtë e di.

Kadri Tarelli

Gusht 2020.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora