E hene, 24.01.2022, 08:15 PM (GMT)

Kulturë

Beqir Cikaqi: Burrë e grua hero

E diele, 04.10.2020, 06:40 AM


Me 22 Shtator (2020) - 22 vjet nga rënja heroike...

BURRE E GRUA HERO

Si dikur që luftuan

Krah për krah me burra

Nora e Kelmendit...

Pastaj Shota e Azemit...

Ishte edhe Xheva e Drenovcit

Si dikur për Atdhe

Që ia vunë gjoksin topit

Sef Kosharja e Mic Sokoli

Ashtu mbi tank u vërsul

Edhe Fehmi Lladrovci

Në fushë të nderit heroikisht

Të dy bashk burrë e grua

Për lirinë e tokës shqiptare

Kundër pushtuesit shekullor

Mbeten hero duke luftuar

Të dytë trimërisht

Autor: Be'Qiri

Nga cikli poetik: " Kujtimi dhe krenaria"(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora