E enjte, 09.02.2023, 12:06 PM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: Dritë e diturisë

E diele, 04.10.2020, 08:18 AM


DRITE E  DITURISE

...pervoja Jetesore -Shkolle e vertet.

"Dhe drit’ e diturisë përpara do na shpjerë..."Naim Frasheri

Nga Luan Kalana

-Kjo thenie embleme dije jetesore,me ngacmoi te kujtoj “inventarin” e shkollave,nostalgjine dhe reliket e jetes ,Deftesta dhe Diplomat,Emrat e Shkollave si Nxenes dhe Mesues ne Shqiperi qe nuk jane gjithcka ,me modesti nje “stoli” dijesh,(shih me poshte),por ne parantese po permend :-Babai im, ndjese paste,luftetar i Lirise ,ushtarak dhe bujk,na thoshte gjithmone :-”Djalerine e “pjek” ,e lufta dhe ushtria,pervoja e jetes e burreron,per te mbijetuar.Shkolla eshte nje “busull” ,pasuri dijesh,qe eshte e domosdoshme ne jete..”

Nga pervoja ime jetesore do te shtoja ,

-se te jetuarit Refugjat dhe Emigrant,eshte nje pervoje lufte mbijetese jetesore,ndersa”Burgu”mos qofte njeri,eshte Shkolla me e Madhe,e mundimeve dhe sakrificave te jetes

Ndodhin ne Jete edhe fatkeqesi,te paprtiura,aksidente,semundje apo operime...edhe keto fatkeqesi jane pervoje jete,per te mbijetuar..

...Mos harrojme , Familja,te ritesh ,edukosh dhe te martosh femijer,trashegimine,-eshte padyshim,Vatra ,keshtjella e mburoja e jetes,pa ate, Jeta s’ka kuptim dhe ardhmeri.

se fundi,te lexuarit te studjuarit,pa mbarim ,eshte nje shkolle me vlera te pasura per Jeten.

Jeta ime ,permes kalvarit te shkollave pa fund ,pa mburje.

I-a)-NXENES

-7 vjecare“11 Janari”-Tirane,/ “Bexhet Goce” Vishocice,/te mesme pedagogjike “Ndres Ndue Gjoka”-Tirane,/ “Kostadin Kristoforidhi” Korce,/

Te larta student “Aleksander Xhuvani”Elbasan,filiali Korce,Gjuhe -letersi,/Shkolla e Larte Filozofi Tirane,-oficer”Akademia e Marines-Durres,/

-Dhe student Anglisht “Adult Edukation”Waterbury,Connecticut-SHBA

I-b)-USHTAR,marinar’FLD”-Durres ne anijen luftarake"Dragamine",/dhe ne PSV "402-R.llokacion" ne Shetaj,Kep te Rodonit.

II-MESUES ne shkollat -Shetaj,Yzberisht Tirane,/ “Migjeni”,/”Luigj Gurakuqi”,/Naim Frasheri”/,”Vasil Shanto”-Tirane.

Ne Durres,Ishem ./ .ne Moker Pogradec-Homezh,/Rodokal,”/”Proptisht”.

Ne Devoll Korce-’Nikolice,/ Menkulas,/Poloske,/Trestenik,/Kurile,/Kapshtice/ dhe ne Vishocice 8-vjecare dhe te Mesme bujqesore.

III-MERGIMTAR-me familje SHBA.

-ne shtetin Connecticut,dhe ne shtetine Florides ,sot.

“Jeta eshte lufte e shkolle,per Mbijtese !”- L.K.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora