E enjte, 09.02.2023, 08:46 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Përrallat për "rilindjen e kulturës turke"

E marte, 29.09.2020, 08:42 PM


Përrallat për "rilindjen e kulturës turke"

Nga Gani Mehmetaj

"Po punojmë që të rilindim kulturën turke në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni", propagandonte Davutogllu, ish ministri i jashtëm turk, ideolog i neosmanizmit. Cilën kulturë?

Kultura përfshinë: letërsinë, teatrin, pikturën, skulpturën, filmin etj. Ndërsa Perandoria turke nuk i kishte asnjërën prej tyre. Si mund ti rilind kur nuk i kishte.

Rilindja evropiane nuk e preku Azinë e vogel. Turqia mund të rindërtoj xhamitë (faltore që i morën nga arabët), mund të ve alfabetin që prapë e morën nga arabët, sepse alfabet turk nuk kishte në kohën e Perandorisë turke. Pra, mashtron vetën dhe opinionin Davutoglu , kur premton rilindje, sepse ajo që mëton ai është ringjallje e fantazmës osmane.

A mos i ka futur Davutogllu qebapët turke e bakllavat në kulturë, megjithëse as bakllavatë nuk ishin specialitete turk, grekët e Azisë së vogël ishin bakllavaxhi dhe i mbanin shumicën e ëmbëltorëve në Perandorinë turke.

Turqit e bënë alfabetin latin shumë më vonë se shqiptarët. Disa shkronja i kopjuan nga alfabeti latin i sllavëve, nuk i morën nga ne. Gjuhën letrare e ndërtuan mbi fjalët dhe gjuhën perse.

Turqit deri me ardhjen e Kemal Ataturkut nuk kishin as mbiemra, por i kopjuan nga Perëndimi.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora