E diele, 18.04.2021, 09:41 PM (GMT+1)

Mendime » Saraçi

Hilmi Saraçi: Çarmatosja e policisë serbe

E diele, 20.09.2020, 10:23 AM


Çarmatosja e policisë serbe

Nga Hilmi Saraçi

Një ditë një ekspoditë e policisë çetnike-serbe, në krye me Tomën kishte shkuar në Akrashticë (balincë) dhe e kishin kërkuar Sadri Ramën. Aty rastësisht kishin qëlluar dy luftetarë të lirisë, Adem Jashari dhe Rrahman Rama të cilët në befasi kishin dalur dhe i kishin çarmatosur këta policë dhe njëherët kishin menduar që t’i vrasin, por për të mos bërë pas kësaj ndërhyrje ndonjë hakmarrje ndër banorë të tjerë të pafajshëm në fshat i kishin lëshuar të shkojnë. Mirëpo u kishin “ mbledhë betë” se nese vazhdojnë t’i maltretojnë banorët dhe të sillen kështu siq kanë filluar do t’i vrasin. Ata kishin dhënë fjalën duke ra në gjunj dhe duke i lutur luftëtarët që t’i falin kësaj here jetën. Mirëpo përkundër fjalës së dhënë ata kishin paraqitur rastin në Stacionin e Policisë në Vushtrri dhe të nesermën kishin marr masa, por jo të ashpra siq pritej. Ishte ende fillimi dhe zgjerimi i UçK-së- Nuk dihej ende konkretisht (publikisht) për luftëtarët e lirisë (UçK-së)…

(Pjesë nga ditari im “Artakolli në dritën e luftës clirimtare- 1998- 1999)”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora