E premte, 27.01.2023, 11:57 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Rabini dhe hoxha i katundit

E hene, 14.09.2020, 07:25 PM


Rabini dhe hoxha i katundit

Nga Gani Mehmetaj

Ta vesh si të barabartë në një  në debat televiziv një hoxhë katundi  me një rabin është ta fyesh në inteligjencë opinionin publik shqiptarë.  Këtë e bëri një televizion i yni këto ditë. Dhe s'ke ç'presish më shumë prej këtij televizioni.

Rabinët lexojnë aq shumë, përsiasin edhe më shumë, janë aq shpirtëror e të përkushtuar ndaj kombit të tyre, sa që e kanë udhëhequr popullin e Izraelit deri në ditët tonë duke ia ruajtur identitetin kombëtar e fetar.

Hoxha ynë pos librin e lutjeve gjysmë arabisht, gjysmë shqip, nuk lexon asgjë. Nga debatet e sheh nivelin e tyre. Por janë shumë agresiv e fyejnë në mungesë të argumenteve.

Një rabin vlen sa 100 hoxhë Arabie a Turkie, ndërsa sa 1000 hoxhë nga Dardania që pos një mejtep s'kanë asnjë shkollë tjetër.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora