E enjte, 02.12.2021, 10:02 PM (GMT)

Mendime

Xhemal Ahmeti: Autoracizēm eklatant

E diele, 06.09.2020, 10:04 AM


GJUHA E DIBIDUSIT ME DIPLOMË TË PUB-IT

Nga Xhemal Ahmeti

Unë nuk e toleroj [ngase s'dua të shkoj në burg] myslimanin, katolikun, budistin apo ateistin kur ma zënë diellin me predikimet e tyre të jenë pronar absolut të sê vërtetës mbi botën e jetën, por i pranoj, respektoj si ndryshe nga unë me të drejtat si unë. Ta përdorësh madje binomin terminologjik "tolerancê ndërfetare" brenda një kulturosfere [njerëzit e një gjuhe, kulture e historie] është autoracizēm eklatant. Përpos asaj vetë priorizimi tematik i kësaj pune dëshmon për një shoqëri që ende reflekton në modusin e kooperativave. Ngase tolerare donë tē thotë të durosh, ta përbijsh, ta mbijetosh diçka, ekzistenca e së cilës t'i gërryen nervat për çdo ditë dhe po pate mundêsi e shpor nga qenia. Prandaj kushdo që pêrdor këtë binom është o injorant i thellë o injorant me diploma të dhuruara shkollave të Zululandit. Fol vetëm atë që ia di kuptimin.

_________

Sytë na nxorën gjatë debatit për xhaminë:" jemi  95% mysliman elhamdurilah - thonin". Tash kur u thonë vend me shumicë myslimane si ata vllaznia e tyre ne fé andej kah Turqia e Arabia, thonë "po na ofenojn allahile". S'mund tu quajnë tjerët astronautë duke qenê traktoristë. Ani lezet e fllad kah mendja a u vjen ngapak apo hiç?(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora