E shtune, 03.12.2022, 12:04 AM (GMT)

Mendime

Fahri Dahri: Disa përditësime të njësive administrative të rajonit të Çamërisë

E hene, 31.08.2020, 11:15 AM


V. DISA PËRDITËSIME TË NJËSIVE ADMINISTRATIVE TË RAJONIT TË ÇAMËRISË

Nga Fahri Dahri

Në librin “Enigma e Çamërisë”, botim i vitit 2019, për herë të parë në shkrimet shqipe, kam sjellë në kujtesë njësitë administrative të rajonit të Thesproti/Çamërisë gjatë Mesjetës së hershme, këtu do të njihemi me njësitë e sotme administrative të rajonit.

1.- Krahina Kastrisë, është në zonën veri perëndimore të lumit Kalama dhe që përfshin shumicën e Çamërisë që është brenda kufirit të Republikës së Shqipërisë. Në mesjetën e hershme quhej krahina e Parakallamos.

2.- Krahina Ahuret e Filatit, është në veri të Filatit, përfshin vendbanimet si Ahuri i Baburit dhe Ahuri i Likut dhe fshatra të tjera. Ahuret e Filatit njihe edhe si: Akhouria.

3.- Krahina Shkallë e Zorjanit është në lindje të Filatit dhe përfshin këto vendbanimet: Çiflik i Gurrëzës, Dolan, Fllomo, Golla, Gurrëzë, Karjan, Manxhar, Muzhakë, Palofshat, Picar, Pjadhul, Sklav, Sollopi, Zboqe

4.- Krahina Gropë (e Kuçit) është në një luginë në jug-perëndim të Gumenicës dhe përfshin këto vendbanimet: Arvenicë, Çiflik (edhe Çefliku i Nistës), Kuç, Nistë, Pllatare, Skopjonë dhe Vris.

5.- Krahina Grikat është në një vend në veri-perëndim të Paramithisë dhe përfshin këto vendbanimet: Grykë (Grikë), Kajcanj, Nikolicanj, Psakë.

6.- Krahina Dang është përqëndruar rreth qytetit të Gumenicës dhe në brendësi e vendit të saj. Kufizohet me krahinat e Kastrisë në veri-perëndim, Shkallën e Zorjanit në veri-lindje dhe me krahinën "Gropë" në jug-perëndim. Dangu është e njohur si: Dág ose Dagάvi. Lidhur me përbërjen etnike të Dagavit para L2B, sado shpifje, fallsifikime që janë kryer nga qarqet zyrtare dhe kishtare greke në mohim të identitetit të tyre, nuk kanë gjetur strehë (nuk kanë kolisur dot), përkundrazi është pranuar edhe në rrafshin shkencor se ajo zonë banohej tërësisht me banorë autoktonë të etnisë shqiptare. Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond* (1967), ka deklaruar në: Epiri: Gjeografia, Mbetjet e lashta, Historia dhe Topografia e Epirit dhe zonave ngjitur. Clarendon Press.f.28. "Philippson vuri në dukje se popullsia e Dagavi, zona midis grykës së lumit Kalama dhe Nistës, ishte shqiptare në 1893 (P-K 2.1.98), dhe unë u sigurova për këtë kur isha atje në 1932”. [Epirus: the Geography, the Ancient Remains, the History and Topography of Epirus and Adjacent Areas. Clarendon Press.f.28. "Philippson noted that the population of Dagavi, the area between the Kalamas gorge and Nista, was Albanian in 1893 (P-K 2.1.98), and I was assured of this when I was there in 1932”]. Kjo njësi përfshin Gumenicën, Margëllëçin, Mazarrekun, Pargën, Paramëthinë me rrethinat e tyre

Në këtë njësi administrative ka jetuar që nga lashtësia e hershme, fisi "Agest", më i pari dhe më i mocmi i 3 fiseve kryesore pellazge dhe i 14 nënfiseve të atij rajoni.

7.- Krahina Shkallë e Sipërme është përqëndruar rreth qytetit të Paramëthisë. Shkalla e Sipërme është e njohur si Ano Skala.

8.- Krahina Shkallë e Poshtme është përqëndruar rreth fshatrave Dhragumi (sot Zervohori) dhe Kardhiqit. Shkalla e Poshtme, e cila njihet edhe si Kάto Skάla.

9.- Krahina Sul, fillimisht përfshinte 4 fshatra, nga të cilat sot vetëm fshati Samonivë ekziston, ndërsa tre fshtrat Qafë, Navarik dhe Sul nuk ekzistojnë.

10.- Krahina Shkopet është përqëndruar rreth këtyre vendbanime: Cangarë*, Koriqanj (i Shkopetit), Kukël, Gllavicë. Ndonjëherë ka bërë pjesë edhe në krahinën veri-lindore të Llakat e Sulit.

11.- Krahina Frar e merr emrin e vet nga fusha e quajtur Frar, është në jug të rajonit i Çamërisë dhe përfshin vendbanimet për rreth: Arcë, Beshere, Birbil, Cugnidhë*, Gliqi, Goricë, Hojkë, Jonuz, Kanallaq, Kastri, Klisurë, Koron, Koronopull, Leshe, Lëkurës, Mandukë, Manjë, Morfat, Muzhakat, Nemicë, Nihor (i Frarit), Potame, Spatharat, Spllancë, Stanovë, Taban, Trikopallk, Vllandoraq, Xarrë (i Frarit).

Çamëria jeton dhe do të jetojë, sepse ka rrënjët e thella, ashtu si dhe pema e ullirit me jetë gjatësi shumë shekullore.

Fahri Dahri,

Itali, më 23/08/2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora