E shtune, 01.04.2023, 06:36 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Mid’hat Frashëri

Mid’hat Frashëri ka lindur në Janinë më 25 mars të viti 1880. Vdiq në Long Ajllend, Nju-Jork, më 3 tetor të vitit 1949. Është bir i politikanit dhe ideologut të Rilindjes - Abdyl Frashërit (1893-1982) dhe i Ballkëzes së Ibrahim Laçit. Është nip i Naim Frashërit (1846-1900) dhe i ideologut të Rilindjes Kombëtare Shqiptare - Sami Frashërit (1850-1904)...

Blerim Latifi: Elegji për babën

U ktheva te kafja në Skënderaj, aty ku rrije me shokët e tu.Bosh ish vendi ku uleshe - zgavër në zemrën time, ulërimë fluturash kujtimi për tyse Prekazi nuk vajton.Një pikë loti më tradhtoi kur u largovae nuk kisha kujt t'i them: Hajde plak se po shkojmë në shpi!Nuk të gjeta as te berberi, aty afër...

Ndue Ukaj: Kryeministri i sotëm i Kosovës është pjellë e një kauze të rreme

Është shumë vështirë ta kuptosh pasionin e vrullshëm me të cilin një pjesë e shqiptarëve stimulojnë dashurinë për udhëheqësin. Në të vërtetë, historia jonë politike kombëtare është e stërmbushur me politikanë koti, me udhëheqës zuzarë dhe prej saj mund të nxjerrësh shumë pak shembuj të mirë e tregime të lavdishme...

Kimete Berisha: Protesto për vete!

Sepse Gjykata Speciale është një-etnike.Sepse fajtori paragjykohet në baza raciste.Sepse 'fajtori' është shqiptar.Sepse Gjykata është depo e fakteve të fabrikuara të Serbisë.Protesto.Sepse për asnjë masakër të shqiptarëve Serbia nuk dha përgjegjësi!Sepse askush nuk kërkon Drejtësi për viktimat shqiptare të...

Edison Ypi: Colloquium

Muhameti dëgjoi derën që trokiti. U ngrit vrik nga divani duke menduar se i erdhi femra që po e priste me ankth. I hoqi derës shulin. Sa s'i ra damllaja tek pa se mysafiri nuk ishte Ajo por miku i tij i vjetër Kristua. I tha Kristos Mirseardhe me përtesë, u kthye te divani, u mbështoll me batanije...

Adil Fetahu: Çamëria dhe Epiri në Kongresin e Berlinit (1878)

Kongresi i Bërlinit ka qenë ngjarja më e rëndësishme historike dhe tubimi më reprezentativ në historinë e diplomacisë në shekullin 19. Në të kanë marrë pjesë nga tre përfaqësues të shtatë fuqive të mëdha:  të  Gjermanisë, të Perandorisë së Austro-Hungarisë, të Francës, të Perandorisë së Anglisë, të Italisë...

Visar Zhiti: A janë bërë më të mirë vrasësit tanë?

Është shkruar në mars, kur besohet se dimri ka ikur, 30 vjet më parë në Bruksel, në zemrën e Europës, me shpresat që mbase vazhdojnë për shumëkënd të jenë të mëdha…Poezinë e botova së pari në gazetë, në “Tiranën me tiranë”, kështu e kujtoj, pastaj e futa në librin tim “Mbjellja e vetëtimave”, në Shkup, në Maqedoninë e Veriut...

Idriz Zeqiraj: Ekspozita fotografike, si dëshmi faktike e historisë

Shoqata kulturore-humanitare Shqiptaro-Gjermane, me seli në Pfaffenhofen të Bavarisë, në Gjermani, me kryetar Gazmend Dashi, në koordinim me zyrtarët e Muzeut Kombëtar të Kosovës, Dr. Sadik Krasniqi dhe PhD. Besnik Rraci, organizuan Ekspozitën fotografike, titulluar "Veprimtaria Atdhetare e Heroit të Kombit Sali Çekaj...

''Dorëzohet'' Agron Gjekmarkaj, ''pro-amerikani'': Kthejani Sali Berishës vulën

Në Pranveren e vitit 2021 kam besuar shumë se po bënim një beteje për të ndryshuar Shqiperinë. Kur  fitoren nuk e patem besova që do bënim një opozite cilesore.Perfunduam të ndarë e të sharë në Foltore e Vulë.Armik na u shfaq SHBA dhe perendimi. Na tolloviten dy njerez Lulzim Basha dhe Sali Berisha. Na bënë...

Sabile Keçmezi-Basha: Paçka...

Pa çka...Se do kthehemiNesër...  apo një ditë tjetër...Në mesnatë...Në mes-stinë... E unëEnde pikturojëKthimin e lirinëNë lëkurën e tokës Paçka...Që kurrë nuk u ndërpre loja...

Fërgim Demiri: Kur shqiptari bie në gjumë

Fërgim Demiri lindi në prill të vitit 1961 në shtëpinë e gjyshit në fshatin Nerovë të Krushevës, ku e kreu edhe shkollën fillore. E, në fshatin fqinj Zhitoshë, edhe katër vite të tetëvjeçares, shkollës fillore në Katund.Pas mbarimit të tetëvjeçares, ai do të niset për mësime në shkollën e mesme të mësuesisë...

Dorian Koçi: Miti dhe historia në veprën e Naim Frashërit

Fati dhe përgjëgjësia individuale ndaj lexuesve të poetëve dhe shkrimtarëve në Evropën Juglindore në fillimet e nacionalizmit në shekullin e XIX janë të lidhur pashmangërisht me rolin e tyre si veprimtarëve të çështjes kombëtare dhe përndritjes të komuniteteve të lexuesve të tyre. Në këtë kontekst historik të Evropës Juglindore...

Vladimir Shyti: Shqiponja kërkon folenë

Në një kreshtë shekullore pushon shqipja,Hedh sytë anë e mban, po folenë ku e kam?!Cekanët e qiklopëve prerë i kanë rrugën,Pa ushqim i mbetën në fole vegjëlia, Qielin çan ashtu si rrufeja, ndërsen e mallkon,Si shpatë e gjakt'e Pirros të Epirit,Sulmon djaj e shtriga, fatin e marrë nga Evropa,Klith...

Atdhe Geci: Protagonisti

Dje e mundëm një fushë  mbushur mevarre, e mundëm një kohë të burgjevee pushkatimeve, e mundëm një vrasëstë lirisë dhe të  gjenocidit, e  mundëm,një pushtues, që vrasjen kishte mësim.Nuk e mbaj më ngarkesën  e shekujvenuk e mbajnë më as idealistët e venditna duhet një forcë  që  i  prinë atdheut..

Meti Rexhepi: Ditëlindja e Heroit tonë Rexhep Mala

Sot, më 29 mars 1951: Rexhep Mala po të ishte gjallë, do t`i rrumbullakonte 72 vjet! Por, edhe pse nuk është në mesin tonë sikurse ne, që frymojmë, Ai është i pranishëm në trajta guximi, në trajtat më të mira e më të çiltra të atdhedashurisë: si Njëri nga kryengritësit e përjetshëm...

Dorian Koçi: Pse duhet ta lexojmë Andon Zako Çajupin?

Nuk ka dyshim se ekziston një lidhje shumë e ngushtë midis lëvrimit të një gjuhe dhe letërsisë së kultivuar. Në këtë drejtim, letërsia shqipe, e bazuar mbi një gjuhë që ende nuk kish standardizuar alfabetin e vet, me një trashëgimi të paktë me autorë dhe tekste, nuk mund të arrinte kulme të barasvlefshme me ato të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora