E enjte, 02.02.2023, 06:07 PM (GMT)

Kulturë » Keka

''Nga Ilirët tek Arbërit'' është libri më i ri i Autorit Gjon Keka

E diele, 23.08.2020, 03:51 PM


''Nga Ilirët tek Arbërit'' është libri më i ri i Autorit Gjon Keka, botuar nga Shtëpia botuese Lena Grafik,Prishtinë, 2020

Autori në këtë vepër sjell fakte të pakundërshtueshme historike, arkeoologjike,gjuhësore, kulturore etj, mbi tezën Ilire të Arbërorëve.

Autori trajton lashtësine iliro-arbëore, gjuhën ,kontributin e personaliteteve iliro-arbërore në historinë e humanizmit ,kulturës  dhe civilizimit europian.

Vendbanimet arbërore të cilat shpjegohen në gjuhën e lashtë iliro-arbërore dhe I jepet domethënia e tyre e vërtetë historike.

Poashtu aty dokumentohet se  në Dardani gjithmonë kanë jetuar Arbërorët.

Epokën e artë të Gjergj Kastriotit si arbërori më I pastër I cili e nderoj më veprat e tij kombin dhe etërit e tij iliro- arbër, por edhe e ruajti civilizimin e përbashkët europian ,pra një kontribut I jashtëzakonshëm për të cilën Europa duhet t’I  jetë mirënjohes dhe ta vendos atë në  qendër të figurave kontributdhënëse në familjen e bashkimit europian.

Poashtu këtu trajtohet edhe teza e Nënës së Gjergj Kastriotit ,Vojsavës dhe fisi Ilir Tribalët të cilët janë pjesë e Pemës së fiseve të përbashkëta Iliro-arbëror.Shtrembërimet mbi fisin Tribalët nisin me nisjen e tezave të pushtuesve për të përvetësuar dhe zënë vend në tokat që asnjëherë nuk I kanë takuar historikisht.Megjithatë e vërteta mbetet  e gjallë  sado që të mundohen ta mbulojn, ta varrosin armiqtë ajo sërish del ngjallet sjellë veten para botës dhe I jep fytyrën e vërtetë origjinale dhe jo maskën që I kanë vënë pseudoshkëncëtarët dhe armiqtë e kombit të Gjergj Kastriotit.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Dokument i panjohur - Gjenealogjia e familjes arbërore të Engjëllorëve Gjon Keka: Dielli dhe yjet simbole të lashta iliro-arbërore europiane Së shpejti... Gjon Keka - ''Nga Ilirët tek Arbërit'' Gjon Keka: Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman Gjon Keka: Gravurë e panjohur - Froni i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti qëndron mbi epokat e ardhshme Gjon Keka: Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit Gjon Keka: Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895 Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496 Gjon Keka: Sa të ketë emër të Gjergj Kastriotit, emri i Arbërisë nuk do të humbet kurrë Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional Gjon Keka: Gjergj Kastrioti simbol laik, i nderit dhe europianitetit Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një nga burrat më të shquar të epokës së tij Gjon Keka: Fiset kryesore Ilire dhe figurat qendrore të iliro-arbërorëve Gjon Keka: Gjuha e shkruar dhe e folur arbërore në kohën e Pjetër Budit

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora