E diele, 09.08.2020, 04:23 AM (GMT+1)

Komente

Adem Demaçi: Lutemi në një gjuhë që s’e kuptojmë!

E hene, 27.07.2020, 04:21 PM


Përgatiti: Sami Islami

Qe se si shprehej Baca ADEM për faljet e shqiptareve ne gjuhë arabe!

Si i lutej zotit Adem Demaçi?

Ne e kemi popullin tonë që 600 vjet lutet në një gjuhë që nuk e kupton, në një gjuhë që i drejtohet Zotit.Nuk e din as çka po i thotë Zoti e as çka po i thotë ky Zotit:

Eudhu bilahi mine shejtani rrahim, bismilahi rrahmani rrahim’.Unë po e di që Rrahmani e Rrahimi po përmenën këtu, edhe shejtani, por çka thashë nuk po muj me e ditë. Po jetojmë që 600 vjet dhe nuk e kanë pa të arsyeshme që këto dovë e lutje të përkthehen në gjuhën tonë, O burr i botës!? Unë e besoj Zotin fort e jo me pallavra. Si është e mundur që të lejojmë të lutemi në një gjuhë që s’e kuptojmë?

Adem Demaçi, 24 korrik 2013(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora