E enjte, 02.02.2023, 06:05 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Vepra e tretë e panjohur e Marin Barletit

E enjte, 23.07.2020, 07:01 PM


Deri më tani është ditur se Barleti ka dy botime të tij të cilat janë edhe të njohura botërisht, ajo e „Rethimit të Shkodrës“ dhe „Skënderbeu jeta dhe vepra e tij“. Por ai ka edhe një vepër të tretë që tani po e prezantoj e të cilën e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia disavjecare që bëjë mbi figurën e Gjergj Kastriotit, ky libër gjendet në Bibliotekën nacionale të Vjenës dhe duket të jetë si dorëshkrim. Libri mbanë titullin : “Përmbledhje ose shkurtore e jetës së Papëve deri te Marcellini II dhe i Perandorëve romakë”., botim i vitit 1555 Në fakt janë dy botime njëri që ka dy emra të familjes Engjëllore të Arbërisë atë të Andrea Egjëllit dhe Pjetër Engjëllit që në hyrje të Librit.

Kjo vepër e Marin Barletit gjendet në librin tim që do të botohet sëshpejti.[Gjon Keka]



(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895 Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496 Gjon Keka: Sa të ketë emër të Gjergj Kastriotit, emri i Arbërisë nuk do të humbet kurrë Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional Gjon Keka: Gjergj Kastrioti simbol laik, i nderit dhe europianitetit Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një nga burrat më të shquar të epokës së tij Gjon Keka: Fiset kryesore Ilire dhe figurat qendrore të iliro-arbërorëve Gjon Keka: Gjuha e shkruar dhe e folur arbërore në kohën e Pjetër Budit Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes Gjon Keka: Zotërimet e Kastriotëve Gjon Keka: ShBA-së dhe Austrisë kombi ynë duhet t’i ngre një simbol të falënderimit e mirënjohjes Gjon Keka: Dr. Ibrahim Rugova dhe ndërtimi i raporteve me SHBA dhe BE Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori Gjon Keka: Virusi - ndryshimi i rendit botëror dhe shkatërrimi i traditave e zakoneve Gjon Keka: Populli austriak nuk pranoi simbolet dhe ideologjinë otomane, shqiptarët pse i pranuan?

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora