E shtune, 03.12.2022, 05:42 AM (GMT)

Editorial » Mehmetaj

Gani Mehmetaj: Kroatët për një xhami morën 700 milion euro investime

E enjte, 23.07.2020, 07:45 PM


Kroatët për një xhami morën 700 milion euro investime

Nga Gani Mehmetaj

Kur Kuvajti kërkoi leje për ndërtimin e një xhamie në Rijekë të Kroacisë për komunitetin boshnjakë, së pari i ofroi këtij qytetit bregdetar biznes prej 700 milion euro. Kroatët e ndërtuan xhaminë 10 milion euro, me paratë e Kuvajtit, e blenë hoxhën në Bonjë prapë me paratë e Kuvajtit, që të shërbente në xhami.

Xhamia u ndërtua sipas kërkesave të planit urbanistikë të qytetit bregdetar e jo sipas planit primitiv neo osman.

Ne kemi lejuar ndërtimin e mbi 800 xhamive, por nuk e kemi kushtëzuar me asnjë investim turk apo arab, sepse asnjë cent nuk kanë investuar Turqia e shtetet arabe në Dardani. Por Turqia ka investuar 3 miliard dollarë në Serbi, 3 miliardë të tjera janë kontraktuar me shtetet arabe për qytetin mbi ujë në periferi të Beogradit.

Pamje nga xhamia moderne në Rijekë të Kroacisë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora