E shtune, 28.01.2023, 07:22 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit

E diele, 19.07.2020, 10:04 AM


Potret i panjohur i Gjergj Kastriotit në të cilën shkruan si vijon:

„Gjergj Kastrioti (Skënderbeu) -Mbreti dhe Duka trim, i fuqishëm e me famë botërore i Arbërisë dhe Epirit i cili jetoi në vitin 1444 ...“

[Ky portret gjendet edhe në një nga Librat e mi të botuar, me referencat:H.F.,1805; H.A.B.W.](Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895 Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496 Gjon Keka: Sa të ketë emër të Gjergj Kastriotit, emri i Arbërisë nuk do të humbet kurrë Thanas Gjika: Fotaq Andrea, frankofoni shumëdimensional Gjon Keka: Gjergj Kastrioti simbol laik, i nderit dhe europianitetit Gjon Keka: Drama heroike ''Skanderbeg'' nga Joseph Freiherr von Auffenberg Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një nga burrat më të shquar të epokës së tij Gjon Keka: Fiset kryesore Ilire dhe figurat qendrore të iliro-arbërorëve Gjon Keka: Gjuha e shkruar dhe e folur arbërore në kohën e Pjetër Budit Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes Gjon Keka: Zotërimet e Kastriotëve Gjon Keka: ShBA-së dhe Austrisë kombi ynë duhet t’i ngre një simbol të falënderimit e mirënjohjes Gjon Keka: Dr. Ibrahim Rugova dhe ndërtimi i raporteve me SHBA dhe BE Gjon Keka: Hyrja e Skënderbeut në histori Gjon Keka: Virusi - ndryshimi i rendit botëror dhe shkatërrimi i traditave e zakoneve Gjon Keka: Populli austriak nuk pranoi simbolet dhe ideologjinë otomane, shqiptarët pse i pranuan? Gjon Keka: Shkolla arbërore e themeluar në shtatorin e vitit 1443

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora