E merkure, 03.03.2021, 06:01 AM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Nga sot

E diele, 05.07.2020, 07:27 AM


Neki Lulaj

NGA SOT

Nga sot korridoret e shkollës ndryshe frymojnë

Varfërohen, shurdhërohen nga zërat e ëmbël.

O, sa trishtim për këta zëra që mungojnë

Tek a bien në kllapi nga qetësia si një ëndërr.

S’e dije, o klasë, se  nxënësit do të jenë të lire”

Parajsa e dijes pushon nga pëshpëritja-jehonë

Ikin  zogjtë në pushime, në male a në rudinë

Fytyrëqeshur ecin bijtë e Republikës që gëzon

Si memece të heshtura Portat do qëndrojnë

O sa i dua ato zëra që janë si shushurimë kohe

Por do hapën sërish, e sërish klasat do zhurmojnë

Kur kryhen pushimet sërish do të jenë për dore

Do të vijnë në  çerdhe si dallandyshe me mall

Si zogjtë me fytyrë të qeshur do të ecin në shtigje.

Do të tërbohen rrugët nga gëzimi si shatërvan

Do të rinisë mësimi në një tringëllëimë të re zileje

Speyer 3 korrik,2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora