E shtune, 04.02.2023, 12:42 PM (GMT)

Udhëpërshkrim

Neki Lulaj: Darkë Solemne në Florshheim

E hene, 29.06.2020, 10:59 AM


Anëtaret e shoqatës humanitare „Dardania“ Wiesbaden

Darkë Solemne në Florshheim

Nga Neki Lulaj

Në Florsheim am Main të Wiesbadenit Shoqata Humanitare „Dardania „ për aktivistet e vet Organizoi një Grill festiv. Të pranishmeve me një fjalë rasti ju drejtue Kryetari i kësaj shoqate  zt. Hajdar Nitaj:“

Miq të respektuar dhe të  nderuar!

Të nderuar pjesëmarrës, aktivistë të pa lodhur të shoqatës Humanitare „Dardania „ në  -Wiesbaden!

E nderuara zonja  Kunsulle gjenerale e Republikës të Kosovës në Frankfurt, zn. Fatmire Musliu i respektuari poeti dhe shkrimtari Neki Lulaj.

Të nderuar  të pranishëm!

Mirë se keni ardhur ne këtë mbremje festive qe se bashku sot e rrumbullakësojm  gjashtë mujorin e  aktivitetit dhe punës tonë të pa lodhur. .Ne bashkë për çdo vitë ne organizojmë një Festë Grilli me aktivistet tan  duke berë rrumbullaksimin e angazhimeve tona humanitare para   shkuarjës   ne pushime verore.

Këtë po e bejmë edhe këtë vit edhe  pse pakë sa në kushte me te veçanta dhe me një numër me te vogël pjesëmarrësish për shkak të gjendjës se krijuar nga Covid 19-të

Kësaj radhe  takimin tonë para pushimeve verore po e bejmë në natyrë ne kopshtin  e  aktivistit tonë te pa lodhur.. Sot  kryesija e shoqatës për të gjithë pjesëmarrësit ka organizuar gratis  pije dhe  darkës solemne sonte pra  kemi prezent edhe rapsodet e muzikës folklorike pra  Nuredin e Fatmir  Meta dhe Veton Statovci  ardhur enkas nga Manzi  për festën tanë.

Nga zemra  ju falenderoj për kohën e ndarë dhe pjesëmarrjën tuaj, e cila ia  shton vlerën  angazhimit tuaj dhe punës se përbashkët humanitare .

Pjesëmarrja e konsullës gjenerale të Republikës se Kosovës  në Frankfurti zj. Fatmire Musliut,  na jep  kurajo e vullnet ne angazhimet tona ne të ardhshmën ,pra është krenari kur ne mesin tan  kemi diplomartën  e vyer dhe punëtorën e  pa  lodhur  nga atdheu

cila edhe sot edhe pse është ditë pushimi nag funi rijavës pra  ditë e shtunë gjen kohë dhe gjendët  ne mesin e bashkëkombasve,e falënderojmë nga zemra pjesmarrën e saj nëpë te gjitha aktivitetet tona, tha mes tjerash në fund të fjalës se tij Kryetari i Shoqatës Humanitare „Dardania“ zt Hajdar Nitaj. .

Konsullja gjenerale e Republikës ne Frankfurt  zn. Fatmire Musliu,ne fjalimin e saj të shkuetër tha „Ju përshëndës ngrohtësisht e ndie vetën mirë ne mesin tuaj e përcjell me kujdes aktivitetet tuaja qe e zhvilloni  gjatë gjithë vitit besa besa edhe krenohëm me Ju, andaj ndiej obligim moral qe për festat dhe  aktivitete tjera të jem mes jush. Sepse jeni shembull për të mirë ne Gjermani.Ajo ne vazhdim të fjalës  se saj tha po ju njoftoi se konsullata  e Republikës te Kosovës ne Frankfurt  ka kaluar ne objektin e ri jo fortë largë objektit  ekzistueses e qe jemi ne rrumbullaksimin  e punëve përfundimtare  por kur fillon puën do te jeni të informuar permës e maylave Juve uroi punë të mabrë ne angatzhimet tuaja humanitare“.

Poeti Neki Lulaj, mes tjerash tha“ Të nderuar bashkëkombas me lejoni qe të ju  përshëndes ngrohtësisht të gjithë juve aktivistve të vyer dhe të pa lodhur të shoqatës Dardania,krenohëm me punën dhe aktivitetet e juaja.,krenohëm me vullnetin sjelljët, mikpritjën dhe klimën  ndërnjerëzore qe ekziston ne mesin tuaj kjo me ka  shtyrë qe  të mendoi pozitivisht  dhe vullnetarisht nga sot jam edhe unë jam  anëtari me i ri i kësaj shoqate. Ju jeni modeli i veçantë i respektit dhe i  dashurisë vëllazërore të angazhuar me një qellim qe në mënyrë solidare i ndihmoni familjët nevojtare  dhe individet  ne Republikën e Kosovës ne Shqipëri e me gjerë. Uroi qe edhe ne të ardhshmën  e gjithëmonë te jeni kështu model  dhe shembull se mirës“

Konsullja gjenerale  Fatmire Musliu dhe poeti Neki Lulaj

Kështu ne vazhdim të kësaj  darke solemne dhe mbermeje festive nen tingujt e muzikës folklorike dhe kengëve patriotike kaluam deri rreth Orës 24.00  çaste të paharruara në Florshheim an Main  të Wisbadenit.

Uroi qe Shoqata Humanitare „Dardania“ e Wiesbadenit të jetë model mësimi për shumë shoqata të tjera qe zhvillojnë aktivitetin e tyre në gjermani e me gjerë.

Momente nga Darka solemne  ne Florsheim(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora