E enjte, 29.10.2020, 07:27 AM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Mendjemprehti

E marte, 23.06.2020, 11:09 AM


Poeti Neki Lulaj dhe Prof Dr. Simë Dobreci

Neki Lulaj

MENDJEMPREHTI

(Kushtuar  Prof. Dr. Simë Dobrecit )

Ishe dhe do ngelesh dritë e pasosur

Në Panteonin tonë kombëtar

Me rrënjë të thella urtësije stamposur.

Në Shestan, Ulqin dhe tej, në Ulpianë

Dikur e dhe para Kosovës “Betimin e Hipokratit“

E mbeti kurdoherë fjala jote urë mirësije.

Puna jote e vyer i ngjan majës më të lartë të malit

Fjala për ty shkulmon në shkolla si det pavdekësie.

Hej, mos u shoftë kujtimi i mallit Simë Dobreci

Mbete bash gjerdan i pashtjerrur i shqiptarisë

Një copë jetë e le në Dardani brez pas brezi

Një copë tjetër e le në Shestan dhe Ulqin.

Kurrë s`do t`na shterrojnë krojet e mallit

E dielli i prushtë qënka sot si furrë qershori

Ngjitet si re mbi Pinjesh si burrat majë malit.

E Ti jeton sërish me Biblën e heshtjes në dorë.

Në rrënjët e ullinjve more bekimin e shenjtëruar

Atje buzë liqenit të Shkodrës ku nimfat lahen.

E hëna nusërore ta puth ballin e fisnikëruar.

Duke mbajtur fort strajcën ku shihen ngjyra Parajse

Tehu i dhimbjes buzëqeshjen për besë ma ka ngrirë

Por qëndro krenar në kujtesë e në amëshim.

Se ti ia ngrite vetes shtatorën e pavdekësisë.

Ngelur thellë nëpër brezat që në këtë tokë vijnë.

Speyer 20 qershor 2020(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora