E hene, 18.01.2021, 04:36 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Rrahim Samiu – Komandant Zogu

E diele, 21.06.2020, 09:20 AM


Rrahim Samiu – Komandant Zogu

-     Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Plot me krenari –  e, çiftelinë e kam marrë n’ dorë –

Do t’ këndoj lavdi – e , këngë për një dëshmorë !

Për Rrahim Samiun – atë Komandant Zogun ,

Që nderoi shqiptarët , atdheun , Pollogun !...

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu –

           Përmbi gjakun tënd , sot po lulëzon Pollogu !

           Krenohet Shemshova , krenohet Tetova ,

           Bashkë me Iliridën , krenohet  Kosova !...

Moj Shemshovë e bukur , moj Tetovë krenare ,

Iliridë kreshnike , Kosovë legjendare !...

N’ mbarë globin e tokës , gjithë  ku ka shqiptarë –

Do t’ mburreni prore me këta trima luftëtarë !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Trima të paepur , heronj , çlirimtarë –

Me ta sa t’ jem gjallë do të jemi krenarë !

Me Rrahim Samiun , atë komandant Zogun –

N’ krenari e n’ lumturi do t’ lulëzojmë Pollogun !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Për komandant Zogun , bashkë me familjarë ,

T’ gjithë bashkëluftëtarët edhe çdo shqiptarë –

Për Rrahim Samiun përherë kemi mallë ,

Kujtimi për te gjithmonë na mbanë gjallë !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Për çdo vjet më datën e 17 Majit –

Vajzat vizitojnë varrin e babait !

Dy vajzat : Rrezarta dhe Era Samiu –

Vizitojnë varrin e babës te  Rrahim Samiu !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Për nderime te varrezat e dëshmorëve t’ Tetovës –

Ato shkojnë n’ vizitë së bashku me nënën e loçkës !

Ku prehet n’ amshim babai me trup e me eshtra –

Përmbi varr të tij  vendosin shumë lule të freskëta !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Kaluan shumë vite , baba   u nda nga jeta –

Luftëtari që luftoi për troje të veta !

Luftëtari i njohur nga rrethi i Tetovës –

Luftoi sypatrembur n’ trevat e Kosovës !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

N’ trevat e Kosovës dhe t’ Maqedonisë –

Që t’ua sjell lirinë banorëve të gjithë shqiptarisë !

Për trimërinë e Rrahimit , ndjeu mbarë Pollogu –

Luftonte me nofkën mbarë , o “Komandant Zogu!”

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Dhimbja është e madhe dhe nuk shuhet kurrë ,

Për babanë , bashkëshortin , dëshmorin atë burrë –

i doli zot  atdheut me luftë heroike ,

N’ momentet më t’ vështira me forcë titanike !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Atë Rrahim Samiun , atë trim luftëtari –

E  gjeje në luftë aty , gjithë ku ishte zjarri !

Kështu për te tregonin shokët  bashkëluftëtarë –

I guximshëm, sypatrembur , shembull luftëtarë !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Edhe pse plagët që i mori ishin shumë të rënda ,

Asnjëherë nuk u dorëzua ,  luftoi siç ia kishte ënda !

Edhe pse plagët e luftës e kishin rëndua –

Asnjëherë edhe pas lufte , ai nuk u dorëzua !

           Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Ashtu siç kishte dëshirë për liri t’ luftonte –

Kundër armikut heroikisht gjatë luftës  t’ qëndronte !

Ashtu ai kishte dëshirë që sa më gjatë t’ luftojnë –

Familjen edhe fëmijët  t’i rrisë e t’ përparojnë !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Rrahim Samiu qëndroi deri në vitin 2011 –

Kur ishte e pashmangshme lamtumira nga kjo jetë !

Sepse plagët e marra n’ front nga armiku i zi –

E rëndonin gjithnjë e më tepër shëndetin e tij !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

U shua  simboli i lirisë  siç e jetoi jetën :

Modest , i heshtur , pa folur asnjëherë për veten !

Por duke lënë vend që veprat të flasin për të ndër ne ,

Për kontributin që i dha luftës për liri  e  për atdhe !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Kur u nda  për herë të  fundit , ua la  fëmijëve  amanet –

Të luftojnë dhe t’ kontribuojnë gjithmonë  për atdheun e vet !

Rrahim Samiu – Komandant Zogu , prej nesh u nda nga kjo jetë ,

Më datën 17 Maj të vitit 2011 – të !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Ai u lind më 22 Tetor të vitit 1971 ,

Në fshatin Shemshovë të Tetovës n’ familje plotë bujari !

“Çdo ditë pa ty , babë i dashur , shumë  vështirë po na kalojnë ,

Vitet ikin edhe shkojnë , por zemrat nuk  të harrojnë !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Më datën 17 Maj , t’ vitit 2020,

Që u ndave , babë , nga ne, na  u mbushën plotë 9 vjet !...

Ndarja jonë , baba , prej teje , sa ma shumë që po largohet –

Aq ma shumë malli për ty , babë i dashur , po na shtohet !

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Ti  jeton në zemrat tona , kurrë prej nesh nuk do të tretë ,

Kujtimi dhe krenaria , për Ty , gjallë  na mbanë në jetë “!

Në përkujtimet e tyre , kështu thonë ato për hera –

Bashkëshortja e tij Luljeta , vajzat Rrezarta dhe Era !...

Refreni :

           O , Rrahim Samiu , o , Komandant Zogu ...etj.

Gjilan , më 17.05.2020 v.                     Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora