E marte, 27.10.2020, 08:24 PM (GMT)

Aktualitet » Bota

Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1885, ka arritur Statuja e Lirisë në limanin e New York-ut!

E merkure, 17.06.2020, 01:22 PM


Si sot, në vitin 1885, ka arritur Statuja e Lirisë në limanin e New York-ut!

Nga Jahja Drançolli

Statuja në fjalë është një dhuratë miqësie nga Franca për popullin e Amerikës. Ajo arrin në Portin e New York-ut pasi u dërgua përtej Atlantikut në 350 copë individuale të paketuara në më shumë se 200 raste. Statuja e bakrit dhe e hekurt, e cila në vitin e ardhshëm u rivendos dhe u inaugurua në një ceremoni të kryesuar nga Presidenti amerikan Grover Cleveland, u bë e njohur në gjithë botën si një simbol i qëndrueshëm i lirisë dhe demokracisë.

Statuja është vepër e skulptorit francez Frederic-Auguste Bartholdi (i cili e modeloi atë sipas nënës), me ndihmën e inxhinierit Gustave Eiffel, i cili më vonë realizoi kullën ikonike në Paris që mban emrin e tij. Statuja fillimisht ishte planifikuar të përfundojë deri në 1876, pikërisht për 100 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Amerikës; megjithatë, përpjekjet për mbledhjen e fondeve, u deshën më shumë kohë sesa parashikohej, si në Europë ashtu edhe në ShBA, ku piedestali i statujës duhej të financohej dhe ndërtohej. Vetëm statuja i kushtoi francezëve rreth 250,000 dollarë (më shumë se 5.5 milion dollarë në paratë e sotme). E përfunduar përfundimisht në Paris në verën e vitit 1884, statuja, arriti në shtëpinë e saj të re në ishullin Bedloe në New York Harbour (midis New York City dhe Hudson County, New Jersey) më 17 qershor 1885.

Pasi u ribën përsëri, statuja e vlefshme 450,000 £ u inagurua zyrtarisht nga Presidenti Cleveland më 28 tetor 1886, i cili me atë rast është shprehur: “Ne nuk do të harrojmë se liria e solli këtu në shtëpi; dhe as altari i zgjedhur i saj nuk do të lihet pas dore.”

Ç’prej këtij viti monumenti është restauruar më se njëherë, dhe sot, Statuja e Lirisë është një nga monumentet më të famshme të Amerikës. Me kalimin e viteve, ajo ka qenë vendi i mitingjeve dhe protestave politike (nga votuesit deri tek aktivistët e luftës), është shfaqur në filma të shumtë dhe fotografi të panumërta, dhe ka marrë miliona vizitorë nga e gjithë bota.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora