E enjte, 06.08.2020, 06:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Valbona Hadri: Hënë e Diell

E marte, 16.06.2020, 08:05 AM


Hënë e Diell

Shikoj nën degë lisi,

gravuar në qiellin e kaltër

hënën e zbehtë praruar me rreze dielli.

Ëmbëlsisht ndiej gjallërinë e ditës së  veshur beharore në tretjen e gëzimit  të diellit përballë hënës lozonjare.

Shkëlqimi i tij rrezartë kishe  kapluar madhërisht  përqafimin e saj në  mëngjesin e bukur, muajit të qërshive.

Pasioni i  dashurisë diell - hënor, ringjalli   ndiesinë e buzëqeshjes moti të harruar.

Valbona R. Hadri

14.06.2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora