E merkure, 30.09.2020, 11:02 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Të kesh mik një poet

E hene, 15.06.2020, 09:07 AM


TE KESH MIK NJE POET

...poetit pishtar, Skender Rusi,Korce.

Te kesh shok ne jete nje poet,

eshte me se nje shkolle e vertete,

aq me shume te kesh qene moshatar,

ritur ne nje fshat, qyteze te shenjte.

Te kesh qene mesues kolege ,

bashke ne nje shkolle te shtrenjte,

eshte me shume se nje fat ne jete.

Te kesh luajtur futbooll ne nje lendine,

edhe teater,tashme ne nje pallat te vdekur,

te kesh lojtur shah duke kenduar e pire raki,

eshte me shume se te lexosh nje liber me flete.

Te kesh shok e mik nje poet te arte,

Eshte nje “muze”e gjalle, poezi ne jete.

Luan Kalana-Florida ,SHBA.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora