E merkure, 30.09.2020, 09:17 AM (GMT+1)

Kulturë

Shyqyri Fejzo: Jeronim de Radës

E premte, 12.06.2020, 08:10 AM


Shyqyri Fejzo

Jeronim de Radës

Varrin të shihja, merak mbetur

Mes kangjellash e kam gjetur

Të mendoj ashtu, mbështetur

Nuk kam bindje në do jesh tretur

Të mendoj të vuajtur e uritur

Mbete simbol e nam të rritur

Një Rilindas fort fort i ngritur

Pishtar bashkimi kulture i ditur

Vandakë veprash një jetë shkrove

Shqipërisë lavdinë kudo ja zbulove

Thesar të pa cmuar vendit dhurove

E mbylle  i varfër vendin e krenove

Selvi e pllaka shohin nga qielli

Kokën kthyer nga të vjen dielli(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora