E merkure, 30.09.2020, 10:45 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Amerika jua lë ngile

E merkure, 10.06.2020, 10:51 AM


Jusuf Zenunaj

AMERIKA JUA LË NGILE

Baltën e shekullit

në vend të bukës piqni,

shtëpisë së ndërtuar ,

gurët në themel ia hiqni !?

Në magjen e vjetër sollët atë që e dogji;

tharmin e bukës në ditën e parë jua hoqi.

Ka thënë Amerika atë që s'e bën askush,

"dyart vëni në zjarr e mbuloni me prush"!?

kur populli i bëni hile

Amerika jua lë ngile !

J.Z., Dilbeek , më 6 qershor 2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora