E enjte, 06.08.2020, 05:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Brezi i mundimeve

E hene, 08.06.2020, 06:16 PM


Prolog

BREZI  I   MUNDIMEVE

-S’mund ta mendonim ,ne kete dite te bukur,

mbi ju o te mundur ,brezi  e mundimeve ,

lozin lojen  e shahu padronet  miliardere,

si guret e shahut ju perdorin kur dilni ne rruge,

Te kuqte me te blute,ndrrojne protofolet qeverite,

As ishit Ju dje, qe thyet zinxhiret nga skllaveria

Qe derdhet gjakun,brezi qe na cliroi, fali  lirine,

perjetoi gjysem shekulli ,brezi i te munderve,

rindertoi vendin me dejrse,sakrifica e mundime.

Brezave qe do te vijne,si perralle  do t’i  tregojne,

na ishte nje here,jetonte brezi i stermundimeve,

mbushte hambaret plot,vete jetonte me therrime.

-S’shkoi gjate kjo “miresi”,sistemet u nderuan,u pagezuan,

te rinjte dolen ne rruge me dy gishtat lart,duke thirrur,

Liri demokraci, me “skafandrat” te dermuar  u flijuan.

Lideret e partive, uzurpojne  pushtetin,per fronin e mbretit,

popullit i dhurojne “cekun e bardhe”,per vete  behen  te arte,

grabisin e vjedhin ashiqare,me taksat e viruset,gjene e gjalle.

Mbeti brezi i mundimve rrugeve,po marin  arratine nga syte kembet,

ca mbeten ne vend borxhlinj,me karta krediti,duke bere protesta e votime,

me shprese te mbijetuar,behen pre te liderve“djaj “ ithtare te partive.

C’eshte ky fat ne histori,kur nderrohen shekujt ,

Nga i njezet ne te njzetenje ne shkeullin e ri,

Te nderrohen dhe sistemet,te lulezojne partite,

Sa here qe hedh voten “e lire” ne kuti ,

Me kthehet ne mjerim,bumerang i varferise .

Brengat e vuajtjet s’mbaruan,me tej  u degjeneruan ,

brezi i  pamposhtor hiqesh zvare, jehon  valsi te varfereve ...

Brezat  qe vijne,duhet t’i bien paqesisht kembanes per drejtesi .

-Kur do  shkulim nga rrenjet pabarazine,  te ringjallim Lirine.?!

-Perse mbi Ne sulen rrebeshet ?! Pse duam Liri.

Perse mbi Ne  bien shkopinjte?! Pse kerkojme Drejtesi.

Perse na vene shkelmin ne fyt?! Pse jemi  me ngjyre.

-Kur do shkulet nga rrenjet,Urrejtja e racave njerezore?!

Deri kur kjo pabarazi,violence ?! Te vrasesh te gjalle Njerin.

-Mbi koke nje Zot na ri, Atij i falemi,i kerkojme Liri.

C’jane keta “profete” qe na diktojne,

T’i ulim koken,prangave skllaveris?!

-Perse jam djale “i pabindur”,pse bertas? !

-Per Paqe e Drejtesi?!

A me besoni,nuk jam kafshe,

kam zemer,  DUA  NJERIN.!

@ -Luan Kalana,SHBA.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora