E premte, 21.01.2022, 06:19 PM (GMT)

Mendime

Skënder Kapiti: Albin Kurti e Vjosa Osmani dy personalitetet me legjitimitetin më të madh

E marte, 02.06.2020, 06:16 PM


Albin Kurti e Vjosa Osmani dy personalitetet me legjitimitetin më të madh

Nga Skënder Sadri KAPITI

Legjitimiteti, në thelb, ka të bëje me mbështetjen popullore për vendimet politike, për qeverisjen dhe per mbështetjen popullore për personalitetet e larta dhe për institucionet shtetërore.

Legjitimiteti ka të bëjë me besimin qytetar te qeverisja dhe te personat e lartë shtetërorë, ka të bëjë me pranimin dhe respektin popullor dhe me verdiktin e autorizimin popullor për të qeverisur shoqërinë dhe shtetin. Legjitimiteti demokratik nuk mbështetet te vota e deputetëve por te vota popullore, pasi vota e deputetëve mund të manipulohet nga korrupsioni dhe nga interesat personale të deputeve, dhe demokracia legjitime në këtë rast rrezikohet nga “tirania parlamentare” sic ndodhi me grushtin parlamentar kundër qeverisë legjitime Kurti.

Legjitimiteti ka të bëjë edhe me besnikërinë dhe mbajtjen e premtimeve dhe me devijancën nga programi elektoral.

Dhe po ta shohim me vëmendje në Kosovë me rrëzimin e qeverisë KURTI, U DELEGJITIMUA LEGJITIMITETI DEMOKRATIK. Qeveria, mirëqeverisja Kurti ishte në pëputhje me interesin kombëtar, të sovranitetit dhe të shtetit të Kosovës; një mirëqeverisje efikase ne luftën kundër krimit, korrupsionit dhe hajnisë; një politikë qeverisësë në përputhje me programin elektoral, pra besnike e premtimeve elektorale.

Duke u nisur pra në krahasimin e qeverisjes së Kosovës nga KURTI dhe nga mënyra e drejtimit të Parlamentit të Kosovës nga Znj. Vjosa Osmani rezulton se dy personalitetet më legjitimitetin më të lartë jo vetëm në Kosovë por edhe në atë gjithkombëtare janë Albin KURTI dhe Vjosa OSMANI pasi askush tjetër sot jo vetëm në Kosovë por edhe në Shqipëri nuk gëzojnë respekt, vlerësim dhe   mbështetje popullore më shumë se sa Kurti dhe Osmani.

Regjimi i vjetër, korrupsioni, injoranca dhe koronavirusi u bënë bashkë kundër Albin KURTIT dhe Vjosa OSMANIT.

Sondazhi i UNDP-së tregoi legjitimitetin Kurti-Osmani   dhe  antilegjitimitetin  Mustafa-Thaçi me kompani dhe Gjykatë Kushtetuese

UNDP-Programi i Kombeve të Bashkuara për ndihmë të vëndeve të varfëra dhe vëndeve në zhvillim në sondazhin e tij për nivelin e kënaqësisë për politikanët e Kosovës renditi të parën Kryeparlamentaren Vjosa Osmani me 72.4% të dytin Kryeministrin Albin Kurti me 65.4%, dhe Presidentin Thaçi me 18.7%. Pra shqiptarët janë mëse të kënaqur me punën e kryeparlamentares OSMANI dhe të Kryeministrit KURTI dhe të pakënaqur nga Presidenti Thaçi. Dhe në Kosovë ndodhi çudia e madhe: Thaçi dhe Mustafa, personat më të padëshirueshëm dhe më të urryer në Kosovë arritën që të komplotojnë dhe të rrëzojnë Kryeministrin KURTI  dhe po ashtu edhe Vjosa OSMANIN , pasi edhe Vjosa ishte kundër mocionit të LDK-së që çoi në rrëzimin e qeverisë KURTI, dhe ku ajo doli kundër forcës politike e cila në zgjedhjet e 6 Tetorit 2019 e kishte nominuar për kryeministre në rast se LDK-ja do të dilte forcë e parë në ato zgjedhje.

Pra, sondazhi i UNDP-së vertetoi atë se sa e drejtë dhe e saktë kishte qenë zgjedhja dhe votimi popullor në Kosovë të cilët ia besuan parlamentin dhe qeverisjen OSMANIT dfhe KURTIT. Mirëpo çfarë ndodhi, ndodhi absurditeti ,pasi më të padëshirueshmit, Thaçi dhe Mustafa, arritën që të rrëzojnë qeverinë Kurti dhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës vulosi paligjshmërinë, komplotin dhe delegjitimitetin demokratik. Shumica e të anketuarve (78.8%) u deklaruan të kënaqur me reagimin e institucioneve publike ndaj krizës së shkaktuar nga shpërthimi i COVID-19. Por politika e vjetër, LDK,PDK,AAK dhe NISMA ishin  të “pakënaqur” pse 78%e shqiptarëve ishin të kënaqur nga mirëqeverisja dhe si të tillë të pakënaqurit për suksesin e qeverisë ata  e shfrytëzuan  pandeminë për të rrëzuar qeverinë KURTI

Pra kjo do të thotë se mazhoranca parlamentare në Kosovë mposhti përkohësisht me akrobacira dhe me pazar politik mazhorancën popullore, vullnetin  dhe verdiktin popullor, pra legjitimitetin demokratik i cili ia kishte dhënë dhe besuar pushtetin VETEVENDOSJES.

Përballë realitetit publik dhe përballë këtij sondazhi si do të ndjehen tashmë ata të cilët bënë puçin parlamentar, mocionistët e LDK-së  dhe kundërshtarët e nënkryetares së saj, Vjosa Osmani; si do të ndjehen politika e vjetër PAN dhe Presidenti e Gjykata politike Kushtetuese e Kosovës e cila injoroi vullnetin, verdiktin dhe legjitimitetin popullor duke i  hapur  rrugën një qeverisje jolegjitime dhe atyre të cilët populli është i pakënaqur me ta dhe që i ndëshkoi me 6 Tetor 2019!? Dhe kjo në Kosovë ndodhi hapur publikisht dhe ndërkombëtarisht,  dhe që tregon se ndërkombëtarëve nuk u interesojnë aq shume as demokracia dhe as standardet e saj në Kosovë edhe kur ato shkelen e nëpërkëmben. Ndërkombëtarëve u intereson stabilokracia qoftë edhe e dhimshme dhe me pasoja për shqiptarët, qoftë edhe stabilokraci  e përkohshme, por mjafton që ajo të jetë sipas interesave dhe qëllimeve të tyre. Ata, ndërkombëtarët  gjithmonë po tregohen hipokritë dhe djallëzorë me shqiptarët pasi kërkojnë që të luftohet korrupsioni, vjedhja dhe krimi i organizuar, kërkojnë  sundimin  e ligjit dhe nga ana tjetër indiferentuan por edhe e mbështetën rrëzimin e qeverisë KURTI si qeveria më e mirë gjatë gjithë këtyre viteve në Kosovë e cila filloi ndëshkimin e korrupsionit, krimit,  abuzimit e vjedhjes si dhe filloi nga funksionimi shteti e ligji.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora