E shtune, 26.09.2020, 01:33 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Ninulla e gjyshes

E hene, 01.06.2020, 10:27 PM


Poezi

Nga Xhevahir Cirongu

Ninulla e gjyshes

Ai kërkon të më thotë disa fjalë

Por ende i vogël është nipi im,

Sytë i ndrçojnë e më buzëqesh

Nga puthjet dielli i kish mbetur në ballë.

Rrugës së lagjes çapin  ai hedh ngadalë

Me moshatarët luan, shikimin ndalon tek një flutur;

Dhe cicërimat e zogjëve të dallandysheve

Me zërin e tyre ëmbël i bashkohen në qiell reve.

Fëmijët u ngjajnë luleve të qërshive

Ashtu si dielli që lind nga mali,

Nga goja e vogël shqipëron  ca fjalë,

Sa bukur ato tingëllojnë : mami – babi !

Dhe gjyshja atij ca vargje seç i këndon

Ninulla e saj ka plot dashuri,

Të gjitha fjalët nipi i shkruan në sy

Në shportën e qërshive dashuritë ranë në qetësi.

***

Durrës,1 Qershor 2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora