E merkure, 02.12.2020, 10:43 PM (GMT)

Kulturë » Libra

Doli në dritë libri ''Mërgata Shqiptare në Gjermani''

E diele, 31.05.2020, 09:45 AM


Pas një pune relativisht të gjatë kërkimore katër vjeçare për rolin, rëndësinë, shkaqet e emigrimit dhe organizimin kulturor dhe atdhetar të mërgatës shqiptare në Gjermani, autori Argjend Hasani, nxori në dritë botimin  voluminoz me titull "MËRGATA SHQIPTARE NË GJERMANI", (Pjesa e Parë), botues Lena Grafik në Prishtinë. Në këtë botim voluminoz mbi 300 faqësh, autori dhe publicisti Argjend Hasani, ka prezentuar punën dhe aktivitetet e mërgatës shqiptare në Gjermani në një interval kohor 50 vjeçar.

Libri përmbanë tetë kapituj, duke filluar me fillet e para që quan në migrimin e bashkëatdhetarëve tanë jashtë atdheut, organizimeve kulturore dhe atdhetare, arsimore, artit dhe letërsisë, humanizmit, afarizmit dhe integrimit në Republikën Federale të Gjermanisë. Autori Argjend Hasani, gjatë grumbullimit të të dhënave për botim, ka bashkëpunuar me shumë personalitete të shquara atdhetare që jetojnë dhe veprojnë në Gjermani, veprimtarë, shkrimtarë, arsimtarë, krijues, artistë, etj,  si dhe me shoqata të shumta kulturore që mbajnë gjallë frymën atdhetare në mërgim.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora