E marte, 14.07.2020, 12:09 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Gjuha shqipe lindi me njerinë

E shtune, 30.05.2020, 10:19 AM


Luan Kalana

vjershetore per shkollare

-GJUHA SHQIPE  LINDI  ME  NJERINE

“Pra, mallkue njai bir Shqyptari,/qi këtë Gjuhë të Perëndis',/trashigim, që na la i Pari,/

trashigim s'ia len ai fmis;/që përbuzë këtë Gjuhë Hyjnore”-At.Gjergj Fishta.(Gjuha Shqype).

-Qe kur njerezia filluan te pinin e te hanin,

Flisnin me fjale shqipe*, uje dhe buke,

Gjurmet jane te shkrura ne flete papirusi,

Atehere kur Ne ishim te paret mbi Dhe,

Kishim nje emer te lashte,Na therrisnin ,

Popull  pellazge ,toke burimore  Pellazgi.

Kur shekujt dhe pushtuesit nderroheshin,

Te erdhur nga Azia e Afrika,turq e kaure,

Ne token tone me rrenje gjaku,pellazge ishim,

Na therrisnin,Iliri ,Arberi e tani Shqiperi .

Edhe kosova jone shqiptare,quhej Dardani,

Jashte s’na njohin  me emrin shqiptar,

Por na therrasin albanian dhe Albani.

Te huajt,pushtuesit shekullore barbare,

Na vodhen gjuhen e fjalet tona shqipe,

I huazuan,i ngjiten i bene fjale te tyre,

Tani thone gjuha shqipe qenka e huazuar.

Lexoni Sami Frasherin,  mor truthare,,

Qe beri Fajlorin e gjuhes moderne turke,

Ka shkruan parathenien ne driten e diellit,

“Turqishtja” ka huazuar me shume fjale nga shqipja,

Se sa Ne ,na i ”dhuruan”nga kjo gjuhe e krijuar.”

Apo greqishtja,kjo gjuhe nga Europa e modifikuar,

Kur erdhe greket nga Afrika,nga peleponesi e ne veri,

Flitej shqip,arvanitas-e,edhe Athina eshte emer shqiptari.

Pa na dalin ca katran me boje ,llomotisin e ngaterojne,

Serbe a prosllave te paguar,gjuhen shqipe duan ta mohojne.

Gjuha shqipe,eshte gjuha fare,qe mbolli gjuhet e botes,

Kete e deshmon me dokumenta dhe me i vjetri Thotti,*

Kur lindi gjuha shqipe,shkruhej me germa pellazge

Packa se ka deshmi nga shekujt e dhjete,para Mesharit*,

Pas Kongresit te Manastirit,gjuha jone moderne shqipe,

U shkruajt me germa latine Alfabeti,me origjine pellazgo-ilire.

Edhe fjala shoh anglisht “see”(si),prejardhjen e ka nga sqipja,

see-sy-ri shoh,deshmi e gjalle mor dertimene,shikoni dhe lexoni.

Ja keshtu me pak histori,me dokumenta e deshmi ,

Gjuha shqipe  e pare e Njerezimt, ka pushtuar globin !

@-Luan Kalana,SHBA,ish Mesues e Studjues i Gjuhes Shqipe.

P.s.-Per kureshtaret Studjues te e Gjuhes Shqipe

-Kur shkuam ne kazinon “Mohegan Sun “,Kenerike,

Takuam dhe folem  me nje nativ amerikan,

Ishte nga indianet e paket e fliste indiance,

Iu luta te me fliste ne gjuhen e vjeter te tij.

Me degjohej sikur fliste gegnishten shqipe,

Ia perktheva ne anglisht djalit qe me ndiqte,

Indiani nativ dhe djali u befasuan me gjuhen time,

-Eh ,moret vesh dhe pa e zgjatur

a besoni edhe indianet e amerikes

ata flasin,kesisoj si ne, gegnishten.! -No Koment!(Vota: 2 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora