E shtune, 04.02.2023, 04:58 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjendet një Fjalor shqip-latinisht i panjohur më parë i vitit 1895

E enjte, 28.05.2020, 11:30 AM


Studiuesi  i epokës së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut,Gjon Keka,  gjatë hulumtimeve të tij ka gjetur në një nga bibliotekat e Austrisë një fjalor të rrallë të vitit 1895, fjalor ky që ka rëndësi të madhe për faktin se gjuha shqipe është shkruar edhe përkundër persekutimeve dhe ndalesave e pengesave nga pushtuesit. "Fjalor i vogël Shqip - Latinisht, mbledhun prej Jak Junkut, Shkodër  të Shqipnisë'', botim i vitit 1895.

Gjon Keka(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora