E marte, 14.07.2020, 12:07 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Ibrahim Uruqi kolosi i lirisë

E enjte, 28.05.2020, 12:20 PM


Ibrahim Uruqi kolosi i lirisë    

-   Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Përmes telave t’ çiftelisë , në melos të Ilirisë

Këndoj këngë të krenarisë për kolosin e lirisë !

Këndoj këngë që nuk ia huqi , për dëshmorin Ibrahim Uruqi –

Gjaku i tij këtë tokë ilire , për liri të shtrenjtë e skuqi !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ,

           Djepi i Nënë – lokes ,

           Armikun e plasi –

           Kolosi i Kosovës !

          

Luftëtarë me zemër trimi ishte Ibrahim Uruqi ,

Shokët e vet në shenjë nderimi e thirrshin me nofkën “Hushi” !

betejën e Marecit , gjaku i tij rrodhi si gurrë –

U flijua prej vullnetit , ra për të mos vdekur kurrë !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Gjaku i Ibrahim Uruqit , që u derdh rrëke kësaj tokës –

Mundi nuk do t’ i shkojë huqit , është liria e Kosovës !        

“Hushi” siç e thirrshin prore , ishte largpamës dhe jo i verb         

Kurrë i gjallë nuk iu gjunjëzua  okupatorit barbarë serb !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

“Hushi” e luftoi me gjak këtë serbë okupator –

Që për shqiptarë qe gjithmonë armik perfid shekullor !

Këtë popull të mbarë shqiptarë , pasardhës të Skënderbeut –

Serbi donte t’ia humbë farë nga kjo sipërfaqe e dheut !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Ideali i  Ibrahim Uruqit –  dëshmorit kolos të kombit ,

Ishte që shqiptarët të jenë t’ barabartë anembanë globit !

Jo gjithmonë të jenë të shtypur, të ndëshkuar , të robëruar

Veç pse e flasin gjuhën  shqipe , që Zoti ua ka dhuruar !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Më datë 21 Prill të vitit ‘99 –

Ibrahim Uruqin “Hushin” – forcat serbe na e vranë !

Në Marec , n’ malësi t’ Gollakut , ra n’ altarin e lirisë –

Duke i dhuruar popullit gjakun  e lirisë dhe pavarësisë !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Sot në ditët e lirisë , vitet si ujë po kalojnë ,

Por bashkëluftëtarët e tij , “Hushin” gjithmonë e kujtojnë !

“Hushi” ishte i uritur , për liri si për bukë t’ sofrës –

Andaj luftoi gjerë n’ frymë t’ fundit për çlirimin e Kosovës !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Ibrahim Uruqi “Hushi”, ishte luftëtar i rrallë –

Pushkën prej dore s’e huqi , n’ flakë armikun për ta kallë !

“Hushi “ kishte n’ zemër prore , një ideal shumë të mbarë –

Ajo ishte  liria e shtrenjtë , që i mungonte popullit shqiptarë !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Në betejën e Marecit , ra dëshmor Ibrahim Uruqi –

Për lirinë e shtrenjtë t’ Kosovës , gjaku i tij tokën e skuqi !

Dëshmorit Ibrahim Uruqi , me nofkë nderi ishte “Hushi” –

I qoftë i lehtë dheu i Kosovës , që me gjak këtë tokë e skuqi !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

“Hushi” u bë shembull më i mirë i sakrificës dhe flijimit –

Për jetë t’ vet nuk kishte mëshirë , veç për t’ mirën e njerëzimit !

Jo vetëm nëpër familje , lagje , qytet , trevë fisnike ,

Por kudo që jetojnë shqiptarët nëpër trevat mbarë etnike !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Sot këtë liri të shtrenjtë , të cilën ne po e gëzojmë –

Falë gjakut t’ dëshmorëve t’ kombit , ne të lumtur po jetojmë !

Shkolla Fillore “Ibrahim Uruqi” në Bresalc të krenarisë –

N’ shenjë nderimi e mbanë emrin e kolosit të lirisë !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Familjarët , farefisi , shokët , miqtë dhe qytetarët ,

Dashamirët , atdhetarët , fshatarët , bashkëluftëtarët ...

Sot me nderë edhe respekt kujtojnë veprën heroike –

  Ibrahim Uruqit “Hushit “ me zemër trime kreshnike !

           Refreni :

           Krenohet Bresalci ...etj.

Gjilan, më 21.04.2020 v.          Demir KRASNIQI(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora