E shtune, 04.02.2023, 05:51 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Një histori e panjohur për Gjergj Kastriotin dhe autoritetin e tij

E merkure, 27.05.2020, 09:44 AM


Gjergj Kastriot ishte i gjatë dhe i fuqishëm dhe gëzonte autoritet kudo ku ai ishte prezent.

Thuhet se kur ai shkoi për t’i ndihmuar mbretit Ferrant në Itali gjatë kësaj kohe ai takoi edhe kundërshtarin e tij kontin J. Picinino, shtati i të cilit vërtetë ishte shumë i vogël.

Duke parë se si ai e shikonte nga poshtë atë për shkak të vogëlsisë së tij ,atëherë Skënderbeu e mori për rripi që ai kishte në mes me njërën dorë dhe e ngriti ngadalë lartë, dhe kur e ngriti lartë i bëri përshtypje puthja që konti i dha në ballë Gjergj Kastriotit pastaj ky butësisht e uli përsëri në tokë.

Kjo në fakt është shenja e qartë se Gjergj Kastrioti kishte në veten e tij energjinë pozitive,autoritetin e madh, shkëlqimin e një njeriu që aty ku është terrë sjell dritë sa që edhe armiqtë i zbuste dhe i bënte ta nderonin sikur që konti në fjalë bëri një gjë të tillë.

/Gjon Keka/
(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora