E marte, 28.06.2022, 06:35 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Cili asht gjuetari?

E hene, 25.05.2020, 11:08 AM


Nga Fritz RADOVANI:

VIRUSI  PYET: PO KET A E DINI:

CILI  ASHT  GJUETARI..?

DO MARR ÇIFTEN MORE, DO DAL PER GJAH…

Jaman shok-o, jaman aman…

E çiftenë more me gjithë zagar,

Jaman shok-o, jaman aman…

E çu ngjita more sipër në mal

Jaman shok-o, jaman aman…

E pashë dy more të bukuro,

Jaman shok-o, jaman aman…

Kaluene një jetë, dit’ e natë tue gjuejtë..Cili po vret ma shumë?

Besoj, ju kujtohet kjo kangë andej kah Pogradeci… Eeee, iku ajo kohë, kjoftë per atëherë… Ikën edhe ata.., që e këndonin…

Ikën gjuetarët… E vështirë se vijnë ma monstrat e tyne… Ikën.!

Po mundohet “Rilindja” me vazhdue kangën e tyne… Po, na u gjet havale ky “virusi”… Erdhi bash në kohen ma të keqe, kur gjithë Ballkani ishte çue peshë “me coptue Shqipni e Kosovë”?!

Kësaj i thonë, si dikur t’ vjetrit: “Mos me t’ lane dreqi rahat”!

Shpesh’ e shikoj këte foto… E u bane sa vjet’ e vjetë që nuk dij me e kuptue se, cili kje gjuetari e cili zagari? Veç, kur ndigjoj…

Çiftëja bam… zagari ham… ham… ham… Si sot... ham ...ham!

I vetmi vend n’ Botë, ku lehin “heronjtë” edhe mbas vdekjes...

Melbourne, 24 Maji 2020.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora