E merkure, 27.01.2021, 08:15 PM (GMT)

Kulturë

Kastriot Frashëri: Sot ditëlindja e Naim Frashërit!

E hene, 25.05.2020, 09:25 AM


NË NDERIM TË KRYEPOETIT DHE RILINDASIT TONË KOMBËTAR NAIM FRASHËRI

Naim Frashëri (25 maj 1846 – 20 tetor 1900) është një nga Rilindësit dhe arsimdashësit më të shquar të kombit shqiptar!

Naim Frashëri lindi si sot më parë më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit; vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Eshtrat e tij janë sjellë në Shqipëri. Ishte poeti më i madh i Rilindjes Kombëtare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit, e i kulturës shqiptare.

Lavdi veprës së madhe atdhetare të Naim Frashërit.

NJË NDERIM DHE HOMAZH PËR VEPRËN E MADHE TË RILINDJES KOMBËTARE NUK DO TË KISHTE KUPTIM PA KURORËN E ARTË TË TRASHËGIMISË SË FRASHËRLLINJVE TË FUNDIT, TË KËSAJ DINASTIE QË I KA DHËNË GJITHSHKA HISTORISË KOMBÈTARE KËTO DYQIND VJET SHQIPËRISË.

Një moment më ndali zemra në Frashër, në djepin tim, aty ku takon historinë për të falenderuar të gjithë ata që e duan këtē vend dhe respektojnë bijtë e tij që i kanë dhënë e japin mēmëdheut gjithshka të mirë pa përfituar asgjë! KF(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora