E marte, 22.09.2020, 08:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Valbona Rexhepi - Hadri: Lulja ime

E shtune, 23.05.2020, 11:47 AM


LULJA IME

Trëndafilja ime aromë parajsore

Shndërrit si hënë përtej oqeanit

Si gjithmonë në sytë e mamit

Bukuri ëmbëlake fytyrë ngjëllore.

Shkëlqimi yt mbi kurorë mbretërore

Të veshi me petkun e gjethit të artë

Me mall gëzimi mbete lumturia ime

Kënaqësinë tënde e shijojmë nga larg.

Në tokën e bukuar ku mbolle rrënjët Arbërore u bekove për të vazhduar prore.

Udhëtimi yt nuk ishte i lehtë mbi supe

Ishe ende lule në rrugën qumështore

Ngjite qiellin pikën ku doje të shkoje.

Pra, bija ime këngë e kënduar prore

Qëndro e bukur kokëlartë rrahi krahët

Je shembull për të marrë rrugën tënde

Kthehu në kopshtin tënd trëndalifja ime.

Pra, bija ime këngë e kënduar prore

Kthehu pranverë e gëzuar lule mbi ty.

Valbona Rexhepi - Hadri(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora